Artvin'deki sel ve heyelan

Artvin'deki sel ve heyelan
Artvin'deki sel ve heyelan
- Hopa ilçesinde meydana afette dereye düşerek kaybolan 4 yaşındaki Taha Su "kurbağa adam"lar tarafından aranıyor - Sel ve heyelandan etkilenen yaklaşık 600 kişi Hopa Kaymakamlığına müracaatta bulundu, kapalı köy yollarının açılmasının ardından sayının 2 bine ulaşması bekleniyor

ARTVİN (AA) - Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle dereye düşerek kaybolan 4 yaşındaki Taha Su "kurbağa adam"lar tarafından aranıyor.

Hopa İlçesi Sundura Mahallesi'nde dereye düşen Taha Su'yu arama çalışmalarına Trabzon Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 7 kişilik DEGART "kurbağa adam" ekibi de katıldı. Kurbağa adamlar, Sundura Deresi ağzı ve sahildeki aramalarını sabah saatlerinden itibaren sürdürüyor.

Sahil güvenliğe ait bir helikopter denizde havadan tarama yaparken AFAD ekipleri de dere kenarlarında arama gerçekleştiriyor. Görüş açısının çamur yüzünden uygun olmaması nedeniyle aramalar güçlükle yapılıyor. 

-İlk günde 600 başvuru

Hopa Kaymakamlığı tarafından oluşturulan kriz masasına sel ve heyelanlardan etkilenen 600 kişi müracaat etti. Kaymakamlık tarafından oluşturulan üç kişilik ekip müracaatları ev, iş yeri ve araç hasarına göre alarak tasnif yapıyor.

Kapalı köy ve mahalle yollarını açma çalışmaları ise devam ediyor. Yolların ulaşıma açılmasının ardından başvuru sayısının 2 bini geçmesi bekleniyor.

Bu arada yolu kapanan köylerdeki vatandaşlar askeri helikopterlerle kurtarıldı. Çamlık Köyü'nde vatandaşlar kurtarma çalışmalarını cep telefonuyla kaydetti.

-"Korkudan kalp krizi geçirdim" 

Sel ve heyelan nedeniyle evini su basan, tırı sel sularına kapılan ve dere kenarında uzun süre kurtarılmayı bekleyen Hüseyin Toptan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yorgunluk ve korku nedeniyle kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Toptan, evinin heyelana kapıldığını, aracını ise sel sularının aldığını ifade ederek, "Kaçmaya çalıştık. Dere taştığı için geçemedik. Ellerimizle kapanan yerleri açmaya çalıştık ama hiç bir şey yapamadık. 13 kişi dere kenarında mahsur kaldık. Her şeyden umudu kesmiştik. Korku ve yorgunluktan kalp krizi geçirmişim. AFAD ekiplerinden yardım istemişler. Çay bahçelerinin içerisinden güçlükle hastaneye götürmüşler" dedi.

Evini su basan Safiye Topal ise selin yaşandığı günü hatırlamak istemediğini, son anda kurtulduklarını belirtti.

Kahvaltı yaparken derenin bir anda taştığını kaydeden Topal, yaşadıklarını şu sözlerle aktardı:

"Dereyi fark edemedik. Sel suları bir anda camdan içeriye dolmaya başladı. Ne olduğunu anlayamadık. Çocuklarımı güçlükle evden çıkardım. Ablamın evine sığındık. Çok zor durumdayız. Sel sadece evimi yıkmadı, yuvamı da dağıttı. Çocuklarımı ayrı ayrı akrabalarımın yanına yerleştirdim. Ben de iki gündür evde temizlik yapıp bir şeyleri kurtarmaya çalışıyorum. Hiçbir şey kullanılabilecek durumda değil ama alabilecek gücümüz olmadığı için kullanmaya çalışacağız. Yetkililerden yardım bekliyoruz."