Artvin'deki sel ve heyelan

Artvin'deki sel ve heyelan
Artvin'deki sel ve heyelan
- Hopa ilçesindeki afette Gedik ailesinden hayatını kaybedenlerin yakınları ve komşuları yas tutuyor - Cihan Gedik: - "Yeğenim Erdal Eren'i çıkardığımızda telefon elinde ve arkadaşlarıyla görüşmüştü. En son aranan kişilerde arkadaşları vardı" - Şaziye Aydın: - "Allah kimseye bu afeti yaşatmasın. Sel gelince onlar oradan, biz buradan bağırmaya başladık, çok büyük korku yaşadık"

ARTVİN (AA) - Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle yaşamını yitiren 3 kişinin komşuları ve yakınları kaybettiklerinin acısını yaşarken "böyle bir afetin bir daha yaşanmaması" temennisini dile getirdi.

Sel ve heyelana ilçeye bağlı Yoldere köyündeki evlerinde yakalanan ve afette hayatını kaybeden Ünsal Gedik ve oğlu Erdal Eren Gedik ile Emniyet Gedik'in akrabası Cihan Gedik, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Sel sırasında ilçe merkezinde bulunduğunu, yolların kapalı olmasına rağmen köye "koşarak ulaştığını" ifade eden Cihan Gedik, Gedik ailesinin bulunduğu eve geldiğinde komşularla ipleri bağlayarak yaralıları çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Cihan Gedik, "Büyük yengemi kurtardıktan sonra ırmağı geçerken elimizde vefat etti. Kendisiyle konuşamadık, yüzünde yara vardı. Gözleri açıktı ve nefes alıyordu. Onları taşırken boğazımıza kadar çamurla mücadele ettik. Vefat eden yeğenimi vücudunun yarısı dışarıda kalacak şekilde çıkardıktan sonra hamile yeğenimi çıkardık. Allah bize öyle bir güç verdi ki bugün oraya gitsen 10 yaşındaki bir çocuğu 10 kişi belki de çıkaramaz" diye konuştu.

-Arkadaşlarından yardım istemiş

Erdal Eren'i toprak altından çıkardıklarında elindeki cep telefonunu fark ettiklerini belirten Gedik, "En son ona ulaşabildik. Çıkardığımızda vefat etmişti. Yeğenim Erdal Eren'i çıkardığımızda telefon elinde ve arkadaşlarıyla görüşmüştü. En son aranan kişilerde arkadaşları vardı. Kendisini çıkardığımızda telefonu çekmeye başladı. Heyelan gelince üzerinde oturduğu kanepeyle savrulmuştu. Evin kolonu ayağının üzerindeydi" dedi. 

Gedik, afette hayatını kaybeden yengesi Ünsal Gedik ile olaydan bir gün önce konuştuklarını ve çay hasadı üzerine sohbet ettiklerini anlattı.

-"Onlar canımdı, en iyi insanlardı"

Gedik ailesinin 75 yaşındaki komşusu Naime Akyüz ise sel sırasında evde olduklarını belirterek, "Ne karşıya geçebildik ne de hareket edebildik. Oğlum sanayideydi, onunla konuştum 'boğuluyorum' dedi. Benim sadece bahçem gitti ama acımıyorum. Her an için ev üzerimize çökebilir, bu korkum var. Onlar canımdı, en iyi insanlardı. Allah kimseye vermesin. Bir gün önce gördük. Her akşam burada sohbet ederdik" ifadesini kullandı. 

-"Kendimizi kurtarınca onlar için bağırdık"

Çevre sakinlerinden Şaziye Aydın ise heyelanın gelmesiyle mahalledeki herkesin yardım için bağırmaya başladığını ifade ederek, yaşadıklarını "Sel gelince onlar oradan, biz buradan bağırmaya başladık. Çok büyük korku yaşadık ve kimse yanımıza gelemedi. O korku bir daha içimizden çıkmaz. Kendimizi kurtarınca bu sefer onlar için bağırmaya başladık. Komşularımız canımızdı, arkadaşımızdı ve kardeşlerimizden daha ileriydiler, sürekli beraberdik" sözleriyle aktardı.

Komşularından gelen yardım çağrısına karşılık veremediklerini kaydeden Aydın, "Çocuklarımız yol kapalı olduğu için Hopa'da kaldılar. Allah bir daha böyle bir şey vermesin" temennisinde bulundu.

Günaydın Balcı da afet sırasında Erzurum'da olmasına rağmen iki kızının evde mahsur kaldığını, köye ulaşana kadar onlara moral verebilmek için sürekli telefonda konuştuğunu vurguladı.

Balcı, köye ulaştığında karşılaştığı manzarayı ise "Baktım ki köy tamamen hastanede. Elektrik ve su yok, insanlar bağırıyor, yardım istiyor. Vefat eden komşularımız dayımın gelinleri. Her akşam evimizin önünde oturup sohbet ederdik. O şekilde bir acıyı Allah kimseye vermesin" sözleriyle aktardı.