Artvin'deki sel ve heyelan

Artvin'deki sel ve heyelan
Artvin'deki sel ve heyelan
- Karayolları ve çevre illerden gelen belediye ekiplerince Karadeniz Sahil Yolu'ndaki çöp ve molozlar temizleniyor - Kayıp 3 kişinin bulunması için Hopa Deresi üzerinde başlatılan çalışmalar JAK, AFAD ve AKUT ekiplerince sürdürülüyor

ARTVİN (AA) - Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelanların ardından yol ve sokakların temizlenmesi için çalışma yürütülüyor.

Sel ve heyelan nedeniyle çöp ve moloz yığınlarının biriktiği Karadeniz Sahil Yolu'nun Hopa girişinde Karayolları Genel Müdürlüğü ve çevre illerden gelen belediye ekiplerince sabah saatlerinden itibaren temizleme çalışması yeniden başladı. Ekipler, ulaşımı güçleştiren çöpleri makineleri ve kamyonlara yükleyerek yolu yıkadı. 

İlçe merkezinde selin en çok etkilediği yerlerden olan tır parkında biriken sular, ekiplerin çalışmasıyla tahliye edildi. Kendi imkanlarıyla araçlarını tamir etmeye çalışan vatandaşlar, sel sularının çekilmesiyle geride kalan çamur ve balçıklar nedeniyle zor anlar yaşıyor.

Sanayi sitesindeki esnaf, zarar gören iş yerlerinin temizliğine su ve elektrik olmamasına rağmen devam ediyor. 

İş yeri zarar gören vatandaşlardan Bahadır Sarıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 90 bin liralık zararı bulunduğunu belirterek, "Atalarımızın dediği 'sel gider kum kalır' sözünün aynısı burada oldu. Devlet dört bir yandan çalışıyor, elinden geleni yapıyor. Selin etkilendiği yer sadece sanayi bölgesi olsa iyi ama Hopa geneli olduğu için çalışmalar zaman alıyor. Devletimizden Allah razı olsun. Elektrik ve su geldiği zaman hayat devam edecek" diye konuştu.

Sanayi sitesi esnafından İbrahim Topçu da yaşadıkları zorlu sürecin ardından tek isteklerinin hayatlarının normale dönmesi olduğunu söyledi.

-Arama çalışmaları devam ediyor

Öte yandan, ilçede 8 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinin ardından kaybolan 3 kişinin bulunması için yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), AFAD ve AKUT ekiplerince Hopa Deresi üzerinde devam ediyor.