Gaziler Günü

Gaziler Günü
Gaziler Günü
- Artvin'de tören düzenlendi

ARTVİN (AA) - Artvin'de 19 Eylül Gaziler Günü, törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Vali Kemal Cirit, Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gencay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Üren, daire müdürleri,  siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Üstçavuş Zafer İbrahim Amit, burada yaptığı konuşmada, ulusu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıkların, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canların geldiğini belirterek, "Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız ve şerefiyle yaşayabiliyor ise bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur" dedi.

Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında vefa duygusunun geldiğine dikkati çeken Amit, şunları kaydetti:

"Bu duygu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde de yer almaktadır. Bu bilinçle şundan emin olunuz ki sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Sizler, kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirebilmek için 2 bin 500 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı, kanlarınızla taçlandırıp gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının, bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz."

Tören, öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından sona erdi.

Vali Cirit, törenin ardından gaziler ve şehit yakınlarını Valilik Protokol Salonunda kabul ederek bir süre görüştü.