Sarp Sınır Kapısı'ndaki yoğunluğa labirentli önlem

Sarp Sınır Kapısı'ndaki yoğunluğa labirentli önlem
Sarp Sınır Kapısı'ndaki yoğunluğa labirentli önlem
- Türkiye'nin Gürcistan'a açılan kapısı olan Sarp Sınır Kapısı'nda yaşanan yoğunluğu önlemek için labirenti andıran geçiş yapıldı - Sınır kapısına gelen yolcular, gişelere 77 metre uzunluğundaki demir koridordan, 11 zikzak çizerek ulaşıyor

ARTVİN (AA) -  Türkiye 'nin Gürcistan'a açılan kapısı Sarp Sınır Kapısı'nda yaşanan yoğunluğu önlemek için labirenti andıran geçiş yapıldı. 

İki ülke vatandaşlarının kimlikle geçişlerine olanak sağlayan anlaşmanın ardından Sarp Sınır Kapısı'nda artan yolcu geçişlerine ve yığılmalara labirentli çözüm bulunmaya çalışıldı.

Günde binlerce kişinin giriş çıkış yaptığı, zaman zaman yığılmalar yaşanan kapıda kargaşayı önlemek için Sarp Gümrük Müdürlüğü, 15 gün önce demir bariyerlerden 7 metre genişliğinde 11 kademeli geçiş yaptı.

Türkiye'den Gürcistan'a yaya olarak geçmek isteyen yolcular,  resmi işlemleri yaptırmak üzere 10 metre mesafedeki gişelere ulaşmak için 77 metre koridordan geçip, 11 zikzak çizerek gişelere ulaşabiliyor. Bazı yolcuların ise demirlerin üzerinde atlayarak geçtiği görülüyor. 

Yolculardan Hasan Bayraktar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarp Sınır Kapısı'nda yoğunluk nedeniyle sıkıntılı anların yaşandığını belirterek, "On numara bir buluştur. Bu insanlara biraz zorluk veriyor. Başka bir sıkıntısı yok. Yağmurlu havalarda biraz sıkıntı oluyor" dedi.

Yaz aylarında kapıda bir yoğunluk yaşandığını ifade eden Bayraktar, "Yoğunluktan dolayı böyle bir şey düşündüler. Bu sene bir deneyelim tutmazsa seneye kaldırırız. Buradan geçerken yaşlılar biraz zorlanıyor. Kilo veya diyet programı uygulamak isteyenler buraya gelebilir. Parkurumuz iyidir" diye konuştu. 

Özdal Vahiç ise bilgisayar oyunları gibi bir geçiş olduğunu belirterek, "İnsanlar labirent gibi olan geçişten geçiyorlar. Kapıda her gün bir şeyler çıkıyor" dedi.