Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
- Borçka Kaymakamı Örnek: "Her karışı şehit kanlarıyla sulanan, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti milletçe her geçen gün aynı inançla daha da yükseklere taşıyacağız"

ARTVİN (AA) - Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, her karışı şehit kanlarıyla sulanan, şehitlerin bıraktığı mukaddes emaneti milletçe her geçen gün aynı inançla daha da yükseklere taşıyacaklarını bildirdi.
Örnek, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Çanakkale Zaferi'nin, tarih sayfalarında silinmek istenen Türk milletinin genci, yaşlısı, kadını ve erkeği ile gösterdiği şanlı mücadele eseri olduğunu belirtti.
Milletin tüm varlığı ile kenetlenerek yazdığı bu büyük destanın dünyaya 'Çanakkale geçilmez' dedirterek, özgür yaşama kararlılığını ortaya koyduğunu vurgulayan Örnek, şöyle devam etti:
"Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misalidir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur' sözleriyle ifade ettiği bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin ve tüm halkın, vatan ve millet sevgisinin de en büyük kanıtıdır."
Örnek, Çanakkale Zaferi'nin, vatanın can pahasına nasıl korunacağının, bir ülkenin nasıl kurulacağının en açık örneklerinden birini oluşturduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Her karışı şehit kanlarıyla sulanan, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti milletçe her geçen gün aynı inançla daha da yükseklere taşıyacağız. Bir yandan Cumhuriyetimizi geleceğe, dünya milletleri arasında hak ettiği yere taşımak için mücadele verirken diğer yandan bizi biz yapan değerlerimizi daima canlı tutmaya devam edeceğiz."