Sosyal paylaşım sitesinde kurduğu grupla öğrencilerinin daha fazla kitap okumasını sağlıyor

Sosyal paylaşım sitesinde kurduğu grupla öğrencilerinin daha fazla kitap okumasını sağlıyor
Sosyal paylaşım sitesinde kurduğu grupla öğrencilerinin daha fazla kitap okumasını sağlıyor
- Artvin Gazi Ortaokulu'nda görevli Türkçe öğretmeni İbrahim Bülbül, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kurduğu grupla öğrencilerinin daha fazla kitap okumasını sağlıyor - Bülbül: "Hem öğrencilerimi 365 gün takip etme fırsatı bulmuş hem de yazdıkları kitap özetlerini, günün atasözü ve deyimlerini gruptaki diğer arkadaşlarının da görmesini sağlamış oldum"

ARTVİN (AA) - BAYRAM SARAYOĞLU - Artvin Gazi Ortaokulu'nda görevli Türkçe öğretmeni İbrahim Bülbül, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kurduğu grupla öğrencilerinin kitap okumasını ve okuduklarını birbirleriyle paylaşmasını sağlıyor.

Bülbül,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları toplantılarda velilerin, sürekli çocuklarının internet başında çok fazla zaman geçirdiklerini, bu durma bir türlü engel olamadıklarını dile getirdiklerini söyledi.

Özellikle anne ve babanın çalıştığı ailelerde çocukların, ebeveynleri işten çıkıp eve dönene kadar bilgisayarın başından kalkmadığını dile getiren Bülbül, "Aileler bu konuda yardım istedi. Aileler için dezavantaj oluşturan interneti nasıl faydalı hale dönüştürebileceğimizi düşündüm" dedi.

Bülbül, öğrencilerine alışkanlık kazanmaları için düzenli kitap okuttuğunu ve özet defteri tutturduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Eğitim öğretim yılı boyunca devam eden bu uygulama, yaz tatilinin araya girmesiyle sekteye uğruyor ve yeni eğitim öğretim yılında her şeye sıfırdan başlıyorduk. Bu durum öğrencilerimin okuma alışkanlığı kazanmalarının önündeki en büyük engeldi. Velilerden internetle ilgili şikayetler alınca interneti öğrencilerin boş zaman geçirdikleri değil, faydalı paylaşımlarda bulundukları bir platforma çevirmeye karar verdik."

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta  bir grup kurduğunu ifade eden Bülbül, "Evinde internet bağlantısı olan öğrencilerimden, evde okudukları kitapların özetini bu grupta yazarak paylaşmalarını istedim. Özet defteri tutmayabileceklerini söyledim. Bu şekilde hem öğrencilerimi 365 gün takip etme fırsatı bulmuş hem de yazdıkları kitap özetlerini, günün atasözü ve deyimlerini gruptaki diğer arkadaşlarının da görmesini sağlamış oldum" diye konuştu.

Bülbül, grupta zaman zaman Türk edebiyatının tanınmış şair ve yazarları hakkında da paylaşımlarda bulunarak, öğrencilerinin onları tanımalarını sağlamaya çalıştığını söyledi.

Kısa zamanda öğrenciler arasında büyük ilgi gören gruptan velilerinin de oldukça memnun olduğunu kaydeden Bülbül, öğrencinin düzenli kitap okuyup okumadığının, grup sayesinde aileler tarafından da takip edilebildiğini, böylece öğrencilerin aksatmadan kitap okuyarak özetini grupta paylaştıklarını belirtti.

- "Çocuklarımız hem eğleniyor hem de öğreniyor"

Artvin Çoruh Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Zehra Eminağaoğlu, 6. sınıfta okuyan kızının sosyal medya hesabı bulunduğunu ancak derslerini etkilememesi için sadece yaz ve sömestr tatillerinde kullanmasına izin verdiklerini ifade etti.

Projenin faydalı olduğu düşüncesiyle kızının sosyal medyayı kullanmasına sürekli izin verdiklerini anlatan Eminağaoğlu, "Proje sayesinde çocuklarımız interneti, bizim ve öğretmenlerinin kontrolünde faydalı bilgiler öğrenip ödevlerini yapmak amacıyla kullanmaya başladı. Çocuklarımız hem eğleniyor hem de öğreniyor. Veliler olarak projeden son derece memnunuz" ifadesini kullandı.

Eminağaoğlu, kızının okuma alışkanlığının da çok geliştiğine işaret ederek, "Okuduğu kitapların özetini sosyal medyadan paylaşıyor. Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Kızım interneti sadece ödevleri için kullanıyor. Ödevleri bitince internetten çıkıyor. Ayrıca gruptaki arkadaşlarının yaptığı etkinlikleri buradan takip edebiliyor" dedi.

Okul müdürü Osman Gümüş ise projenin iki sınıfta uygulandığını ve şimdiden iyi sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Gümüş, projeyi okulda yaygınlaştırmayı düşündüklerini belirterek, öğrencilerden yoğun ilgi gören çalışmanın diğer okullara da örnek olacak nitelikte olduğunu sözlerine ekledi.