Tarihi eserler Deriner Barajı suları altında kalmaktan kurtarıldı

Tarihi eserler Deriner Barajı suları altında kalmaktan kurtarıldı
Tarihi eserler Deriner Barajı suları altında kalmaktan kurtarıldı
ARTVİN (AA) - Deriner Barajı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması 2. kısım inşaatının tamamlandığı bildirildi.DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden yapılan...

ARTVİN (AA) - Deriner Barajı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması 2. kısım inşaatının tamamlandığı bildirildi.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, söz konusu kapsamında Deriner Barajı ve HES Projesi göl alanı içerisinde kalan Zeytinlik ve Oruçlu köylerinde bulunan tarihi eser niteliğine sahip 2 cami , 2 türbe, 1 gümrük binası ve 2 taş köprünün röleve, restitüsyon, restorasyon ve taşıma işlemleri yapılarak yöre halkının hizmetine sunulduğu belirtildi.

Zeytinlik Köyü Camisi ile 2 türbenin, Artvin-Erzurum karayolu üzerinde yine Zeytinlik köyü mevkisinde baraj gölünün üst kotlarına taşındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Oruçlu köyü yeni yerleşim yerinde ise 1 cami ve 1 gümrük binası orijinal parçaları eski yerinden alınarak taşınması suretiyle inşa edildi. Berta ve Avcılar köprülerinin ise yerinde koruma işlemi gerçekleştirilmiştir.Genel Müdürümüz Sayın Ali Rıza Diniz, Artvin'i ziyaretleri sırasında Zeytinlik Köyü Camisi ve 2 türbeyi ziyaret etmiştir."