Avrupalı gençler Didim'de çöpten heykel yaptı

Avrupalı gençler Didim'de çöpten heykel yaptı
Avrupalı gençler Didim'de çöpten heykel yaptı
- Didim ilçesini ziyaret eden 27 Avrupalı genç, kıyı temizliği sırasında topladıkları materyallerle heykel yaptı

AYDIN (AA) - Didim ilçesini ziyaret eden 27 Avrupalı genç , kıyı temizliği sırasında topladıkları çöplerle heykel yaptı.

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus Gençlik Hareketlilik Programı çerçevesinde desteklenen "Doğa İçin Gençlik - Yeşil Toplum Harekette Projesi" kapsamında 27 genç Aydın'ın Didim ilçesini ziyaret etti.

İtalya, Arnavutluk,  Bulgaristan, Bosna Hersek, Finlandiya, Hollanda, İspanya, Makedonya ve Ukrayna'dan gençler ile engelliler, 6 gün boyunca boyunca Didim 3. Koy, Altınkum Plajı, Orman Kampı sahili ve Bafa Gölü kıyısında çip topladı.

Gençler, kıyı temizliği sonrası toplanan materyallerle iki heykel yaptı. Heykellerin Altınkum Plajı'na konulacağı belirtildi.

- Ören yerlerini gezip sergi açtılar 

Avrupalı gençler Didim'in tarihi ören yerlerini de gezerken, Apollon Tapınağı ve Miletos Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Gençlerin 6 günlük etkinlikleri sonrası Altınkum'daki Belediye Parkı kafeteryasında fotoğraf sergisi açıldı.

Didim'e gelerek bu çalışmaları yapan tüm gençlere teşekkür eden Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, gençlerin çok güzel bir çalışma yaptığını belirterek şunları söyledi:

"Uzun yollardan gelip ilçemizde bu çalışmaları yapmaları büyük nezaket. Ortaya çıkan bu sonuç aslında bizim için iyi şeyler değil. Demek ki doğamızı ve denizimizi daha iyi kullanmamız gerekiyor. Bu çalışmanın önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesi halinde, denizden çıkacak materyallerle heykel yapacak kadar malzeme bulamamalarını amaçlıyoruz. Biz yerel yönetim olarak bundan ders çıkardığımıza inanıyoruz. Çalışmalarımız da bu doğrultuda olacak."