Büyük Menderes Nehri'ndeki kirlilik iddiaları

Büyük Menderes Nehri'ndeki kirlilik iddiaları
Büyük Menderes Nehri'ndeki kirlilik iddiaları
- Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın: "Pek çok toksik ve kanserojen madde içeren Menderes suyunun tarımda kullanılması ve bu su ile sulanan sebze ve meyveleri insanların uzun süre tüketmesi sonucu kanser olma olasılığı artmaktadır"

AYDIN (AA) - Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, Büyük Menderes Nehri'nde sanayi ve evsel atıklar nedeniyle oluşan kirliliğin çevre ve insan sağlığını etkileyecek boyuta ulaştığını, kanser vakalarının da buna bağlı arttığını savundu.  

Tabip Odası'nda yönetim kurulu üyeleriyle basın toplantısı düzenleyen Aydın, Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı fiziksel ve kimyasal kirlilik nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini öne sürdü. 

Nehrin, tarımsal faaliyetlerin ve doğal yaşamın devamı için tehdit unsuru haline geldiğini söyleyen Aydın, kirliliğin tarımsal sulamaya izin vermeyecek düzeyi aştığını iddia etti. 

Jeotermal santrallerindeki ağır metaller içeren suyun reenjekte edilmeden nehre ve çevreye akıtıldığını, bunun da kirlilikte rol oynadığını belirten Aydın, şöyle devam etti:

"Tüm bu sebeplerle Menderes Nehri'ndeki kirlilik tarımsal sulamaya izin vermeyecek düzey olan dördüncü seviyeyi çoktan aşmıştır. Pek çok toksik ve kanserojen madde içeren Menderes suyunun tarımda kullanılması ve bu su ile sulanan sebze ve meyveleri insanların uzun süre tüketmesi sonucu kanser olma olasılığı artmaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre  Türkiye 'de 2010-2013 döneminde kansere bağlı ölümler yüzde 18 artmışken, Aydın'da yüzde 42 artmıştır. Yine bu dönemde Aydın'da dolaşım sistemi, solunum sistemi, beslenme ve endokrin hastalıklarına bağlı ölümlerin hepsi Türkiye ortalamasından fazladır."  

- Etkin denetim talebi

Sağlık Bakanlığının 2014 yılı kamu hastanelerinde yatan kanser hasta sayısı rakamlarını da paylaşan Aydın, buna göre Türkiye'de yaşayan 747 kişiden biri kanser tanısı ile hastaneye yatırılırken, Aydın'da 556 kişiden birinin bu tanıyla hastaneye yattığını ifade etti. 

Aydın'da 2014 yılında kanser tanısı alanların Türkiye ortalamasından yüzde 35 daha fazla olduğunu ifade eden Aydın, şöyle dedi: 

"Aydın'daki mevcut durum, insan yaşamının devamı için olmazsa olmaz olan temiz su, hava , toprak varlığı ve ürünleri adına sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Aydın Tabip Odası olarak kentteki tüm yerel ve genel yetkililerden, Menderes Nehri'nde kirlilik yapan unsurlara izin vermemelerini, ciddi denetim ve yaptırımlar uygulamalarını, havanın kirlenmesine, toprakların fiziksel ve kimyasal olarak yok olmasına sebep olan inşaat ve işletmelere izin vermemelerini, kanunların yaşamdan ve çevreden yana çıkarılmasını ve uygulanmasını acilen talep ediyoruz."