CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Aydın'da

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Aydın'da
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Aydın'da
- Kılıçdaroğlu, Aydın'da Adnan Menderes'in doğduğu mahalleyi ziyaret etti "(Faili meçhul cinayetler) Maalesef verdiğimiz bütün araştırma önergeleri AKP milletvekilleri tarafından reddedildi. Faili meçhullerin araştırılmasını reddeden bir anlayış faili meçhulleri önleyemez işin özeti bu" - "Siyasette gerginlik olmamalı, kavga olmamalı, intikam duygusu olmamalı"

AYDIN (AA) -  CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu , faili meçhul cinayetlere ilişkin TBMM'ye verdikleri bütün araştırma önergelerinin AK Parti Milletvekilleri tarafından reddedildiğini savunarak, bu araştırmaları reddeden bir anlayışın faili meçhul cinayetleri önleyemeyeceğini bildirdi. 

Kılıçdaroğlu, Aydın'daki temasları kapsamında Söke Hükümet Konağı Meydanı'nda toplanan vatandaşlara seslendi. 

Türkiye'nin en verimli ovalarından birine ev sahipliği yapan Söke'deki çiftçinin, alın terinin karşılığını alamadığını belirten Kılıçdaroğlu, CHP'nin iktidar olması halinde toplumun her kesiminin kazanacağını, sadece hortumcuların kaybedeceğini ifade etti. 

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"1 Kasım seçimleri çok önemli. Bu seçimler geleceğimiz için çok önemli kadın, erkek eşitliği için, gençlerimiz için, çiftçimiz için, emeklimiz için önemli. Düşünün önceki seçimlerde ne diyorlardı, 'sakın ha CHP'ye oy vermeyin istikrar bozulur', 'sakın ha CHP'ye oy vermeyin dolar yükselir', 'sakın ha CHP'ye oy vermeyin faizler yükselir', 'CHP'ye oy vermeyin işsizlik yükselir' Allah büyük ya hepsi bunların zamanın da oldu dolar arttı, faiz arttı, işsizlik arttı hepsi arttı. Demek ki neymiş CHP'ye oy verilirse bu ülkeye istikrar gelir, barış gelir, huzur gelir."  

CHP iktidara gelmesi halinde gazi ve şehit yakınlarının sağlık sorunlarıyla ilgili düzenlemeler yapacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, onların da sağlık alanında milletvekilleri haklardan yararlanabilmeleri için düzenleme yapacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, ardından Aydın'a geçti.

- Adnan Menderes'in doğduğu köyü ziyaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu, kent merkezinde Adnan Menderes Bulvarı üzerinde parti otobüsüyle vatandaşları selamladı. Otobüsün yolunu kesen vatandaşların çay ikramını geri çevirmeyen Kılıçdaroğlu, bir kahvede kısa süreli mola vererek vatandaşların taleplerini dinledi. 

Kılıçdaroğlu, bir restoranda CHP Bandırma Gençlik Kolları Başkanı Oğulcan Kocak ve Dilek Arslan'ın basına kapalı olarak gerçekleştirilen nişan merasimine katıldı. 

Adnan Menderes'in doğduğu Kocarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli Mahallesini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada partisine ait seçim bürosunda partililerle bir araya geldi. 

Gazetecilerin ziyarete ilişkin düşüncelerini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, Çarkırbeyli Mahallesini ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Geçmişte siyasette yaşanan acı olaylar var, bu acı olayları hiçbirimiz kabul etmiyoruz, doğru da bulmuyoruz. Çok daha net bir şekilde ortaya çıkmıştır siyasette gerginlik olmamalı, kavga olmamalı, intikam duygusu olmamalı. Çünkü siyasetçiler topluma hizmet etmek isterler, halka hizmet etmek isterler. Bu demokratik olgunluğu sağlamak ve hayata geçirmek zorundayız. O nedenle Çakırbeyli'de olmak benim için gurur meselesidir. Demokrasi konusunda son zamanda ciddi zaaflarımız var, uygar dünya bizdeki demokrasiyi 'hibrit demokrasi' olarak adlandırıyor.

Medya üzerindeki baskıdan gazetecilerin ölümle tehdit edilmesi bizim kabul edeceğimiz bir uygulama değil. Demokrasiyi güçlendirmemiz ve derinleştirmemiz gerekirken maalesef demokrasimiz kan kaybediyor. Bunu Çakırbeyli'de söylemek benim için daha anlamlı. Biz demokrasimizi geliştirmeliyiz, gençlerimize, işçimize, üniversitelerimize, köylümüze güvenmeliyiz, onların düşüncelerini rahatlıkla dile getirebilecekleri ortamı yaratmalıyız." 

- "Faili meçhul cinayetler"

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Van'daki konuşmasını hatırlatması üzerine şu değerlendirmede bulundu:

"Çok sayıda faili meçhullerin aydınlatılması için Meclis'e çok sayıda araştırma önergesi verdik. Gönül isterdiki o araştırma önergeleri Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri tarafından, hükümet tarafından kabul edilsin ve faili meçhulleri hep beraber araştıralım Türkiye'yi bu demokrasi ayıbından kurtarmış olalım. Ama maalesef verdiğimiz bütün araştırma önergeleri AKP milletvekilleri tarafından reddedildi. Faili meçhullerin araştırılmasını reddeden bir anlayış faili meçhulleri önleyemez işin özeti bu."

Kılıçdaroğlu, seçim bürosunun yan tarafında bulunan "Demokrasi Çınarı"nın önünde vatandaşlarla fotoğraf çektirerek, burayı ziyaret eden kişilerin arasında isminin bulunmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, basına kapalı olarak Adnan Menderes'in ailesine ait olan konağı da ziyaret etti.