Didim'de restore edilen tarihi şapel ibadete açılıyor

Didim'de restore edilen tarihi şapel ibadete açılıyor
Didim'de restore edilen tarihi şapel ibadete açılıyor
- Belediyenin restore ettiği tarihi şapelde ilçede ikamet eden Hristiyanların pazar ayini düzenleyeceği belirtildi

AYDIN (AA) - İngiliz vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Didim ilçesinde, belediyenin restore ettiği tarihi şapelde gelecek haftadan itibaren  pazar ayinleri düzenleneceği belirtildi.

İlçede ikamet eden bir grup İngiliz vatandaşı, Apollon Tapınağı yakınındaki yaklaşık 300 yıllık şapelde bir araya geldi.  

Düzenlenen sohbet toplantısında konuşan Tony Scott , ilçede kilise yapımıyla ilgili projelerinin yeterli çoğunluk ve finansman sağlanamadığı için hayata geçirilemediğini ifade etti.

Belediye Başkanı Deniz Atabay'dan Hisar Mahallesi'ndeki tarihi şapel binasını kullanmayı talep ettiklerini söyleyen Tony Scott, pazar günleri iki saatlik kullanım için kendilerine izin verildiğini söyledi.

Pazar ayinini gelecek haftadan itibaren düzenleyebileceklerini belirten Scott, kendilerine bu imkanı sağlayan Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığa teşekkür etti.

- "Karşılıklı hoşgörü noktasında adımlar attık"

Belediye Başkanı Atabay da gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 yıl önce restorasyonu tamamlanan şapelin ilçede yaşayan yabancıların talebi üzerine pazar günleri 2 saat ibadet yeri olarak kullanıma sunulacağını söyledi.  

Atabay, "Tarihi şapel binası, belediyemizin kültürel anlamda kullanacağı hizmet yerlerinden biri. İlçemizde yaşayan Tony Scott ile görüşmemiz sonucunda sadece pazar günleri için burada toplanıp kaynaşabilmeleri, dua edip ibadetlerini yapabilmeleri için kendilerinin kullanımına sunduk. Böylece karşılıklı hoşgörü noktasında adımlar atmış olduk" değerlendirmesinde bulundu.  

 


  ETİKETLER:

  Hollywood

  ,

  Belediye

  ,

  Sohbet

  ,

  Kilise

  ,

  Pazar

  ,

  Didim

  ,

  hizmet