Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen idam cezası AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları tarafından protesto edildi

AYDIN (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezası AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları tarafından protesto edildi.

Atatürk Kent Meydanı'nda toplanan grup adına açıklama yapan  AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Seyhan Koyuncu, diktatör Hüsnü Mübarek'in devrildikten sonra Mısır'da yapılan özgür seçimlerle Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanı olarak seçildiğini hatırlattı. 

"Ancak halkın iradesini ve ülke kaynaklarını apoletinin gölgesinde tutmak isteyen askeri cunta tekrar hortlamıştır" diye konuşan Koyuncu, "Bu oyun yeni değildir. Bu sahne ilk kez yaşanmamaktadır. İnsanlık tarihiyle yaşıt bu tuğyanın ve zulmün kan emici nice aktörü tarihin karanlık sayfalarında, insanlığın vicdanında ve cehennemin dibindeki yerini çoktan aldı. Bir şehidin tebessümü kıyamı müjdelerken Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası onanmış, içlerinde Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de olduğu 16 kişi de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmışlardır" ifadelerini kullandı. 

Verilen bu cezaların hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olduğunu ifade eden Koyuncu, halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayet olduğunu dile getirdi. 

Ellerinde Mursi'nin posterleri ile idam kararını protesto eden dövizler taşıyan grup, sık sık idam kararına tepki gösteren sloganlar attı. 

Grup yapılan açıklamanın ardından dağıldı.