Okulların geç açılması turizmcileri sevindirdi

Okulların geç açılması turizmcileri sevindirdi
Okulların geç açılması turizmcileri sevindirdi
- Didim Turizm Derneği Başkanı Alkaner: - "Okulların bayramdan sonra açılması yönünde karar alınması, turizmcileri belli ölçüde rahatlattı. Bunun sadece bayram dönemine değil, eylül ayının tamamına olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz" - TÜRSAB Kuşadası Yürütme Kurulu Başkanı Çiçek: - "Uygulamanın sonraki yılları kapsayacak şekilde de devam ettirilmesi için gerekli adımların atılmasını diliyoruz"

AYDIN (AA) - Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, okulların Kurban Bayramı sonrası açılması kararını memnuniyetle karşıladıklarını, bunun turizmcileri biraz olsun rahatlattığını bildirdi. 

Alkaner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'daki ekonomik nedenler, Suriye sınırında yaşananlar ve son günlerdeki terör olayları nedeniyle bu sezon turizmin inişli çıkışlı bir grafik çizdiğini, yabancı turist sayısında azalma yaşandığını ve turizmcinin iç pazara yöneldiğini belirtti.

Turizmcinin  eylül  ayını önemsediğini, bu dönemde turizmde hareketliliğin de okulların tatil olmasıyla sağlanabileceğini ifade eden Alkaner, "Okulların bayramdan sonra açılması yönünde karar alınması, turizmcileri belli ölçüde rahatlattı. Bunun sadece bayram dönemine değil, eylül ayının tamamına olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz" dedi.

Turizmin önemli istihdam oluşturduğunu vurgulayan Alkaner, turizmcinin çeşitli promosyon ve indirimlerle sezonu canlı tutmaya çalıştığını kaydetti. 

- "Bölgesel okul"

  Türkiye Seyehat Acentaları Birliği Kuşadası Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek ise tatilin bayram sonrasına kadar uzatılmasının turizmciler açısından olumlu karşılandığını söyledi.

"Bölgesel okul tatili" uygulaması tekliflerini hatırlatan Çiçek, bunun hayata geçirilmesinin faydaları olacağını savunarak "Özellikle sıcak bölgelerde, 1 Mayıs'tan sonra çocuklarımız eğitim modundan uzaklaşıyor. Ayrıca, okul tatilinin temmuz ve ağustos döneminde olması nedeniyle, çocuk sahibi aileler en yoğun dönemde ve yüksek fiyatlarda tatil yapmak zorunda kalıyor. Oysa bölgelere göre tatiller daha erken ve geç başlayıp, aynı şekilde bitebilir. Bu, çocukları eğitim gören ailelerin haziran ve eylül aylarında daha uygun fiyatlarda tatil yapmalarını sağlar" diye konuştu.

"Bölgesel okul tatili" uygulamasının iç turizm sezonunu uzatarak turizme olumlu katkı sağlayacağına işaret eden Çiçek, "Uygulamanın sonraki yılları kapsayacak şekilde de devam ettirilmesi için gerekli adımların atılmasını diliyoruz" dedi.