"1 lira"ya kıyafet satıp burs veriyorlar

"1 lira"ya kıyafet satıp burs veriyorlar
"1 lira"ya kıyafet satıp burs veriyorlar
- Balıkesir'de iki yıl önce kurulan Altıeylül Vefa Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bağışlanan kıyafetleri birer liraya satıp ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine destek oluyor - Geçen dönem 8 öğrenciye burs veren derneğin 2015-2016 eğitim öğretim yılındaki hedefi bu sayıyı 50'ye çıkarmak

BALIKESİR (AA) - DEVRİM DERİN - Balıkesir'de 2013 yılında bir grup hayırsever tarafından kurulan Altıeylül Vefa Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bağışlanan yeni ya da kullanılmış giysileri 1 liraya satıp elde edilen gelirle ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlıyor.

Dernek Başkanı Birsen Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumda ihtiyaç sahibi kimselere yardım etme amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

Işık, geçen dönem 8 olan burs verdikleri öğrenci sayısının 2015-2016 eğitim öğretim yılında daha fazla olacağını anlattı.

Yürüttükleri çalışmalarla 25 öğrenciye yardımda bulunmayı garantilediklerini ve bu konuda 50 kişiye ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Işık, "1 liraya ikinci el ya da hiç kullanılmamış kıyafetleri satarak çocuk okutuyoruz. Sattığımız kullanılmış veya kullanılmamış elbiseleri hayırseverler ile mağaza sahipleri bize ulaştırıyor. Son dönemde Balıkesir'de bulunan 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından da kıyafet konusunda destekler oluyor. Bu uygulama Türkiye 'de bir ilk. İlk defa 1 liraya kıyafet satarak çocuk okutan, bizim derneğimiz" diye konuştu.

Bursun düzenli değil, öğrencinin ihtiyacını karşılamaya yönelik olduğunu aktaran Işık, bu sayede barınma, giyim gibi gereksinimlerinin kısa sürede giderildiğini belirtti.

Işık, burs dışındaki faaliyetlerine değinerek, şunları kaydetti:

"Ayda bir tekerlekli sandalye alarak bir engelliyi özgürlüğüne kavuşturuyoruz. Onun dışında farkındalık eğitimleri ile yönetim kurulumuzun uygun bulduğu, eksiklikleri fark ettiğimiz noktalarda müdahale etmeye çalışıyoruz. Devletten yardım alması gereken ancak prosedürleri aşamayanlara da dernek olarak yol gösteriyoruz. Mesela kocası tarafından terk edilen, iki çocuğuyla ortada kalan ve boşanmadığı için devletten yardım alamayan bir kadınımıza yardımcı olduk. Ona eşlik ederek devletin yardım kuruluşlarından destek almasını sağladık."

Dernek olarak eğitim faaliyetlerinde de bulundukları bilgisini veren Işık, görme engelli çocukların anne ve babalarına eğitim verdiklerini, yaşlı ve yardıma muhtaç bireylerin konutlarına temizliğe gittiklerini ve bazı günlerde evlerine sıcak yemek götürdüklerini sözlerine ekledi.