10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki medya mensuplarını "Gazeteciler Gecesi"nde bir...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki medya mensuplarını "Gazeteciler Gecesi"nde bir raya getirdi.

Balkonuk Center'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe gazeteciler, aileleriyle katılırken, milletvekilleri, belediye başkanları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de basın mensuplarını yalnız bırakmadı.

Gecenin açış konuşmasını yapan Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, çalışan gazetecilerin sorunlarını dile getirdi.

Gazetecilerin toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını dile getirmesine rağmen kendi sorunlarının savunulmasında sesiz kaldıklarını ifade eden Demir, şunları kaydetti:

"Terzi söküğünü dikemez dedikleri gibi biz gazeteciler de söz konusu kendi haklarımız olduğunda sessiz kaldık, sineye çektik. Başkalarının bayramlarını hep önde giderek kutladık. Başkalarının hak arayışlarını seslendirdik, dillendirdik. Onlar ile yetkililer arasında köprü görevi üstlenip, dertlere derman olunmasına katkı sağladık. Mesleğimiz, camiamız ve geleceğimizle ilgili konularda ise ihmalkar davrandık. Başkaları için verdiğimiz mücadeleyi, kendi özgürlüğümüz yanında haklarımızın kazanımı noktasında da vermeyi başardığımızda 10 Ocaklar yeniden bayrama dönüşecektir."

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da gazetecilerin toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Gazetecilere 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında müjde veren Uğur, "Önümüzdeki günlerde meclisimizde Balıkesir ilinde görev yapan gazetecilerin otoparklarımızdan ücretsiz faydalanabilmesi için karar çıkarmayı düşünüyoruz. Bu da Büyükşehir Belediyesinin gazetecilere 10 Ocak hediyesidir" dedi.

Balıkesir Basın İlan Kurumu'nun yerel gazetelerin kalitelerini yükseltmeleri için başladığı çalışma hakkında da bilgi veren Uğur, şöyle devam etti:

"Balıkesir'de çok sayıda yerel gazetemiz bulunuyor. Bu gazetelerimizin standartlarını yükseltmesi ve daha kaliteli hale gelmesi için Basın İlan Kurumumuzun bir çalışması var. Gazetelerin ikişer üçer gazete bir araya gelerek daha güçlü ve daha kaliteli gazeteler çıkartması için bir çalışma yürütüyor. Bu çalışma ile Balıkesir'deki yerel basının daha güçlü ve daha kaliteli yayınlar yapan gazeteler haline geleceğini düşünüyoruz. Artık dönem güçleri bileştirme dönemi."