10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamaları

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamaları
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamaları
- Günün anlamına biyanen BGC ve Büyükşehir Belediyesi mesaj yayımladı

BALIKESİR (AA) - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ile Büyükşehir Belediyesi kutlama mesajı yayımladı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir:

"Medyada önce çalışan özgür olmalı ki, özgürce düşünüp, özgürce haber ve yorumunu yapabilsin. Ülkemizde, gazetecilerin çalışma koşulları dünya standartlarının çok altında. Bizim ülkemizde çalışan gazeteci, hem fedakar, hem cefakar. Yıpranan ve yıpratılan, herşeyin sorumlusu görülerek cezalandırılan da çalışan gazeteciler. 10 Ocak vesilesiyle altını çizerek vurgulamak isteriz ki, gazeteciler olarak 54 yıl öncesinin haklarını mumla arayan bir dönemdeyiz. Çalışanı ekonomik anlamda tam manasıyla özgür olmayan medyadan özgür olmasını beklemek hiçbirimizin hakkı değildir. Bununla birlikte, hiçbir medya kuruluşu veya gazeteci bir başkasından kendisine özgürlük vermesini beklememeli. Kendi özgürlüğünün sınırlarını kendi çizmeli. Evrensel değerleri  hiçe sayıp başkalarının da özgürlük alanına girip 'basın özgürlüğü'nün arkasına sığınılmamalı. Gazeteciler, sosyal hakları yanında giderek kaybolan itibarının geri kazanılması noktasında da, kendi öz eleştirisini kendi yapabilmeli, yeni bir yol haritası belirlemelidir.

Bu anlam ve düşünce içerisinde tüm gazetecilerin 0 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

-Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur:

"Basın özgürlüğü gazetecilik ahlakının olduğu yerde vardır, bunun bilincinde olunmalıdır. Bu bilinçle hareket etmek çok önemli olan gazetecilik mesleğini yaşatabilmenin de başlıca unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu kapsamda, kamu görevi yapan, toplumla kamu arasında bir köprü vazifesi üstlenen, şehrimizin, ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlayan basınımızın, büyük bir fedakarlık içerisinde sorumluluk bilinciyle zaman ve mekan ayrımı gözetmeksizin fedakarca görevlerini yapan basın çalışanların üstlendikleri sorumluluk son derece önemli ve inkar edilemez.

Bu duygu ve düşüncelerle, büyük bir özveri ile çalışan, çalışma koşullarının daha da iyileştirilmesini arzu ettiğimiz gazetecilerimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, mesleklerini yaparken hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi de rahmetle anıyorum."