11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri

11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri
11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri
BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, Belediye, Ticaret Odası ve Ziraat Odasının 11'incisini düzenlediği "Uluslararası Zeytin Hasat Günleri", 6-8...

BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, Belediye, Ticaret Odası ve Ziraat Odasının 11'incisini düzenlediği "Uluslararası Zeytin Hasat Günleri", 6-8 Kasım'da yapılacak.

Ticaret Odası Basın Sözcüsü Halil Cevdet Kantarcı, düzenlediği basın toplantısında, bu yıl etkinliğe Uluslararası Zeytin Konseyi, Akdeniz Zeytinci Kentler Birliği ve İspanya merkezli bir zeytinyağı derneği olan QV Extra'nın temsilcilerinin de katılacağını söyledi.

Bu yıl etkinliklerin sloganını "Zeytin Varsa Hayat Var, Bin Yıllardır" olduğunu belirten Kantarcı, şunları kaydetti:

"Benzersiz bir tarih, mimari, doğa ve lezzet diyarı olan Ayvalık'a dikkati çekmek için her yıl zeytin hasat dönemi başlarken düzenlenen etkinliğimize az kaldı. Zeytinyağı insan yaşamında vazgeçilmez arasında yer alır. Etkinliğin ikinci gününde gerçekleştirilecek panelde ziyaretçiler geçmişten günümüze zeytinyağının hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında bilgi edinebilecekler. Bu yılki panel konuşmacılarımız Prof. Dr. İlber Ortaylı, Akdeniz Zeytinci Kentler Birliği Başkanı Enrico Lupi ve zeytin tarihi ve kültürü araştırmacısı Dr. Horst Schafer-Schuchardt bilgileriyle bizi zeytinyağının tarihinde küçük bir gezintiye çıkaracaklar. Ayrıca etkinlik yine 'Zeytine Minnet Yürüyüşü' ile başlayacak, geleneksel balık ekmek ikramı yapılacak ve sokak müzisyenleri Ayvalık'ın farklı köşelerinde konserler verecek."