11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri

11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri
11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri
- Etkinlik, "Zeytine Minnet" yürüyüşüyle başladı - Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur: - "Zeytinyağı bir ilaç, meyve suyu. Mesela ben sağlığımı zeytine ve zeytinyağına borçluyum. Mutlaka her sabah kahvaltıda ekmeğimi zeytinyağına banıyorum"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bu yıl 11'incisi düzenlenen "Uluslararası Zeytin Hasat Günleri", "Zeytine Minnet" yürüyüşüyle başladı. 

Ayvalık Belediyesi, İlçe Ticaret Odası ve İlçe Ziraat Odasının organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, ilçe merkezinden Cumhuriyet Meydanı'na "Zeytine Minnet" yürüyüşü yapıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenkler sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, eski otogar alanında kurulan geleneksel "Zeytin Pazarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Ayvalık zeytinyağının festival sayesinde uluslararası alana yayıldığını belirtti.

Balıkesir'in ve Ayvalık'ın tanıtımında zeytinyağının önemine vurgulayan Yaman, şöyle konuştu:

"Hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan çok önemli bir yeri olan zeytin için yapılan bu tanıtımlar hem Ayvalık'ı ve Balıkesir'i marka şehir haline getirmektedir. İlçemizin ve Balıkesir'imizin hem ulusal hem de uluslararası platformlarda tanıtılmasını sağlayacak bu tür değerlerimizin korunması ve paylaşılması da çok önemlidir. Elbette bu yüzden de ülkemizin en önemli değerlerinden biri olan zeytin sahip çıkmamız gerekmektedir."

- "Ekmeğimi zeytinyağına banıyorum"

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da Ayvalık denilince akla ilk önce zeytinyağının geldiğini belirtti. Dünyanın en kaliteli zeytinyağının Ayvalık ve Edremit Körfezi bölgesinde çıktığını anlatan Uğur, şunları kaydetti:

"Zeytinyağı bir ilaç, meyve suyu. Mesela ben sağlığımı zeytine ve zeytinyağına borçluyum. Mutlaka her sabah kahvaltıda ekmeğimi zeytinyağına banıyorum. Ama maalesef bizler ürettiğimiz halde, zeytinyağını tüketemiyoruz. 1,8 kilogram zeytinyağı tüketiyoruz. Dolayısıyla biz Suriye, Yunanistan, İspanya, İtalya kadar ne yazık ki tüketemiyoruz. Eğer Türkiye'nin 78 milyonu yılda sadece 3 litre yağ tüketmiş olsa ihraç edecek mal bulamayız."

- "Zeytinin geçmişten bugüne ve yarınlara uzanan tartışılmaz değeri"

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı da yeni bir hasat şenliğine daha ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını bildirdi. 

Kantarcı, Ayvalık'ın, Türkiye'nin ve dünyanın en önemli zeytinyağı merkezlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: 

"Coğrafi işaretli Ayvalık zeytinyağı kalite üstünlüğüyle giderek daha geniş bir alanda adını duyuruyor. Bu yıl 11'incisini düzenlediğimiz Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri ilk olmanın öncülüğünü ve yılların birikimini genişletip, çeşitlendiriyor. Bu özel günlerde Ayvalık üreticisiyle zeytinyağı işletmeleriyle yerel markaları yaratan firmalarımızla, ulusal sanayicilerimiz, ihracatçılarımız ve sektörün yan tedarikçileri, ulusal ve yerel medya mensupları, sanatçıları ve elbette halkın yoğun katılımıyla özgün bir şenlik yaşanıyor. Hasat günlerinin bu yılki teması 'Zeytinyağı ve Tarih' sloganı doğrultusunda, 'Zeytin varsa, hayat var bin yıllardır' olarak belirlendi. Burada vurgulanmak istenen, zeytinin geçmişten bugüne ve bugünden yarınlara uzanan tartışılmaz değeridir."

Konuşmaların tamamlanmasının ardından, Zeytin Pazarı'nın açılış kurdelesi kesilerek, pazarda kurulan zeytin ve zeytinyağıyla zeytin makinelerinin tanıtım stantları gezildi. Konuklar, çeşit çeşit zeytinyağlarının tadımını yapma imkanı buldu. 

Etkinliğe, Balıkesir Valisi Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur'un yanı sıra Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İlçe Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da katıldı.