11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri

11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri
11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri
- Etkinlikte sembolik zeytin hasadı yapıldı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bu yıl 11'incisi düzenlenen "Uluslararası Zeytin Hasat Günleri" etkinliğinde, sembolik zeytin hasadı yapıldı.

Ayvalık Belediyesi, İlçe Ticaret Odası ve İlçe Ziraat Odasının organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Küçükköy Mahallesi meydanında, bir zeytinlikten getirilen zeytin ağacından sembolik hasat yapıldı.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Cavlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 11'incisi düzenlenen zeytin hasat günlerinin hem üreticileri bilgilendirme hem de tüketimi arttırma konusunda son derece büyük etkisinin olduğunu söyledi.

Cavlı, 11 yıl önce Türkiye genelinde zeytinyağı tüketiminin kişi başı 800 gram olduğunu, bu tür tanıtımlarla yaklaşık 2 kilograma kadar çıktığını ifade ederek, "Bu etkinlik sektör için çok önemlidir. Aynı zamanda üreticilerin ve sanayicilerin bilinçlendirilmesi, ihracatçıların dünyadaki ithalatçılarla buluşturulması açısından çok olumlu etkileri oldu" diye konuştu.

Ayvalıklı zeytin ve zeytinyağı sanayicisi Ahmet Sucu da zeytin hasat günlerinin ilçeye ekonomik ve tanıtım açısından büyük bir getiri sağladığını söyledi.

Çoğunluğu ilkokul öğrencilerinden oluşan Zeytin Çekirdekleri Korosu'nun konseriyle başlayan etkinlikte hasada katılan vatandaşlara pilav ve ayran ikram edildi.

Ünlü zeytin ve zeytinyağı firmalarının temsilcileri ile zeytin üreticilerinin katıldığı zeytin hasadı, liseler arası kompozisyon yarışması ödül töreni, halk oyunlarının gösterileriyle sona erdi.