11'inci Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri

11'inci Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri
11'inci Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri
- Akdeniz Zeytinci Şehirler Birliği Başkanı Lupi: - "Zeytinyağında iç tüketimi artırmak istiyorsak ilk önce tüketici eğitimleri şart. İtalya'da başlattığımız bir uygulamada, ilkokul çocuklarına zeytinyağını anlatıyoruz"

BALIKESİR (AA) - Akdeniz Zeytinci Şehirler Birliği Başkanı Enrico Lupi, zeytinyağında iç tüketimin artırılması için öncelikle tüketicinin eğitiminin şart olduğunu belirterek, "İtalya'da başlattığımız bir uygulamada, ilkokul çocuklarına zeytinyağını anlatıyoruz" dedi.

Lupi, 11'inci Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri kapsamında Alibey Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Zeytin Varsa Hayat Var" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, yerel yöneticiler ve sektör temsilcilerine önerilerde bulundu.

Dünyada zeytinyağı üreticileri arasında rekabet ortamı bulunmadığını öne süren Lupi, şunları kaydetti:

"Zeytinyağı kullanımını artırmak için dünya ülkelerine öncelikle zeytinyağı kültürünün, daha sonra da zeytinyağının ihraç edilmesi gerekiyor. Çünkü zeytinyağının önünde siyasi bariyerler, engeller var. Zeytinyağında iç tüketimi artırmak istiyorsak ilk önce tüketici eğitimleri şart. İtalya'da başlattığımız bir uygulamada, ilkokul çocuklarına zeytinyağını anlatıyoruz. İtalya'da ilkokul öğrencileri zeytinyağını okulda ders aracı olarak kullanarak öğreniyor ve zeytinyağı bilincine sahip oluyor. Siz de zeytinyağının iç piyasalardaki tüketimini artırmak için bu tip eğitimlere ağırlık vermelisiniz."

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise 2005 yılında bu hasat günleri etkinliği başladığında Türkiye'de kişi başına yıllık 800 gram olan zeytinyağı tüketiminin şimdi 2 litreye ulaştığını söyledi.

Daha sonra, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Belediye Başkanı Gençer'e plaket verdi.

Ayvalık Ziraat Odasının organize ettiği yarışmada "yılın çiftçisi" seçilen Levent Karadağ'a ödülü, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı tarafından teslim edildi.