18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Balıkesir'de, Garnizon Şehitliği'nde tören gerçekleştirildi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı ve Şehitler Günü dolayısıyla Garnizon Şehitliği'nde tören yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende saygı atışı yapıldı. Daha sonra İl Müftüsü Turgut Açari, şehitler için Yasin Suresi'ni okudu.

Törende konuşan Kurmay Binbaşı Mehmet Aslan, vatan için sayısız bedel ödendiğini söyledi.

 

Yüzyıllar boyu verilen mücadeleler, vatan toprağı altında yatan binlerce kefensiz şehit, yaşanmayan gençlikler, kavuşulamayan hasretliklerin bugünkü Türk yurdu için ödenen en anlamlı ve büyük bedel olduğun vurgulayan Aslan, "Bağımsızlığı karakteri haline getirmiş olan yüce Türk milleti, tarihin her döneminde vatan, bayrak, namus ve özgürlük gibi kutsalları uğruna ne gerekiyorsa yapmış ve namusunu korumayı bilmiştir" diye konuştu.

Vali Mustafa Yaman, Garnizon ve Okullar Komutanı Tuğgeneral Lokman Ali Yılmaz, Büyükşehir Belediye   Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Haydar Filiz'in ziyaretçi defterine notlar yazmasıyla devam eden tören, şehit mezarlarına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.