18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Rumeli Mecidiye Tabyası'nda 276 kilogramlık top mermisini kaldırıp namluya süren Seyit Onbaşı, memleketi Havran'da, anıt mezarı başında anıldı

BALIKESİR (AA) - Görev yaptığı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda 276 kilogramlık top mermisini kaldırıp namluya süren Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı ve Şehitler Günü dolayısıyla memleketi Havran'da düzenlenen törenle anıldı.

Seyit Onbaşı'nın anıt mezarı başında düzenlenen tören, Karesi Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisiyle başladı. Ardından Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy,  CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve vatandaşlar, Seyit Onbaşı'nın mezarına karanfil bıraktı.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, törende yaptığı konuşmada, Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Zaferi'nin bir sembolü olduğunu söyledi. Yaman, "Bütün dünya görüyor ki Anadolu insanı bağımsızlığı için her şeyini veriyor. Burada önemli olan imkanı bol değil, imanı bol olan zaferi kazanıyor. İnanan zafer kazanıyor. İnşallah bundan sonra bu tür acılar yaşamayız. İnşallah payidar bir şekilde hep böyle hüküm süreriz" ifadelerini kullandı.

Seyit Onbaşı'ın torunu ve anıt mezarının bekçisi Muhammet Yıkar, "Dedeme o anda Allah tarafından verilen iman gücü, mermiyi kaldırmış savaşın seyrini değiştirmiş. Bu sene de Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılı. Allah bir daha öyle bir harp göstermesin" dedi.

Siirt'in Pervari ilçesinde 2007'de helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Kurmay Binbaşı Tebernuş Özler'in annesi Nimet Özler de "Allah o günleri göstermesin. Atatürk 'ün sayesinde kurtulduk. Çanakkale'yi de gezdik, gördük. Benim dayım ile üç amcam Çanakkale'de şehit olmuş" diye konuştu.