18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
- Balıkesir'deki Garnizon Şehitliği'nde anma töreni gerçekleştirildi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Garnizon Şehitliği'nde tören yapıldı.

Tören, şehitliğe Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi adına çelenk bırakılmasıyla başladı.

Öğretmen Yarbay Veysel Balcı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, 18 Mart'ın, oğullarını asker ocağına yollayan aziz şehit anaları ve babaları ile şehit eş ve çocuklarının gurur günü olduğunu söyledi.

Bu tarihin, barutun kan, kanın can ile buluştuğu, vatan, millet ve bayrak uğrunda destanlaştığı gün olduğunu belirten Balcı, "Bugün Çanakkale'nin geçilemeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalacağının tüm dünyaya ispatlandığı gündür. Bugün, zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan kahraman Türk ordusunun aziz Türk milleti tarafından kucaklandığı gündür" dedi.

İl Müftü Yardımcısı Necati Kara'nın dua ettirmesi ve protokol üyelerince Şehitlik Defteri'nin imzalanmasının ardından şehit mezarlarına çiçek bırakıldı.

Törene, Vali Mustafa Yaman, AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanı Tuğgeneral Şenol Alkış, 9. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İshak Dayıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.