20 yıl sonra ağlara takıldı tezgahlarda yerini aldı

20 yıl sonra ağlara takıldı tezgahlarda yerini aldı
20 yıl sonra ağlara takıldı tezgahlarda yerini aldı
BALIKESİR (AA) - Bandırma Körfezi'nde yaklaşık 20 yıl sonra balıkçıların ağlarına takılan istrongilos balığı, tezgahlarda yerini alırken, kilosu 7...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Körfezi'nde yaklaşık 20 yıl sonra balıkçıların ağlarına takılan istrongilos balığı, tezgahlarda yerini alırken, kilosu 7 liradan satışa sunuldu.

Bandırma Balıkçılar Odası Başkanı Ayhan Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istrongilos balığının genellikle denizlerin nehirlerle karıştığı acı su bölgelerinde yaşadığını belirterek, uzun süredir Bandırma balıkçısının ağlarına takıldığını söyledi.

Yaklaşık 20 yıl sonra balıkçıların kıyıya istrongilos balığıyla döndüğünü dile getiren Güler, "En fazla önerilen pişirme yöntemi ızgaradır. Çok fazla bilinen bir balık türü değil ancak lezzetlidir" dedi.

Balıkçı Ali Çokgezenler ise 30 yıldır balıkçılık yaptığını ve adeta unuttukları bir balıkla 20 yıl sonra yine karşılaştıklarını belirterek, "Midyecilerin ticari kaygılarla kaçak olmasına rağmen dip taraması yapması bu balığın bölgeden kaçmasına ve bölgemizde sayısının yok denecek kadar azalmasına neden oldu. Birçok vatandaş bu balığı yeni gördüğü için gelip bize meraklı gözlerle balığı soruyor" dedi.

 


    ETİKETLER:

    kaçak