21 Mayıs Dünya Süt Günü

21 Mayıs Dünya Süt Günü
21 Mayıs Dünya Süt Günü
BALIKESİR (AA) - 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) tarafından düzenlenen 'Süt...

BALIKESİR (AA) - 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) tarafından düzenlenen 'Süt içiyorum çünkü" konulu kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren ilkokul öğrencilerine ödülleri verildi.

HAYKOOP Başkanı Faruk Özmen, Salih Tozan Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, Dünya Süt Günü'nün 1956 yılından bu yana kutlandığını söyledi.

Türkiye 'de asitli içecek tüketiminin artışına dikkati çeken Özmen, gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi için bu tür içeceklerden vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi.

Asitli içecekler yerine süt ve ayran gibi süt ürünlerinin tüketilmesini öneren Özmen, ABD gibi ülkelerin asitli ürünlerin tüketiminin önlemek için süt ürünlerine yöneldiğini ifade etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise sütün sağlık olduğunu söyledi. Bu tür etkinliklerle amaçlarının süt tüketimini artırmak olduğunu vurgulayan Uğur, "Ne kadar çok süt tüketirsek üretimimiz de o kadar artacaktır. Bu tür toplantılar süt üretimini de artırıyor. Hükümetimizin desteği bundan 12 yıl önceki üretimden yüzde 100 daha fazla üretim olmasını sağladı. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak ücretsiz olarak süt tankları dağıtmaya devam ediyoruz. Bundan sonra da tarım ve hayvancılığa büyükşehir olarak destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Vali Mustafa Yaman ise Balıkesir'de 65 bin öğrenciye haftanın üç günü süt dağıtımı yaptıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.