"6. Ayvalık Tiyatro Festivali" başladı

"6. Ayvalık Tiyatro Festivali" başladı
"6. Ayvalık Tiyatro Festivali" başladı
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen "6. Ayvalık Tiyatro Festivali" başladı.Ayvalık Sanat Derneği ve Ayvalık Kültür Sanat...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen "6. Ayvalık Tiyatro Festivali" başladı.

Ayvalık Sanat Derneği ve Ayvalık Kültür Sanat Derneğince organize edilen festival için  Türkiye 'nin çeşitli kentlerinden gelen tiyatro gurupları, ilçe merkezindeki tarihi At Arabacılar Meydanı'nda toplanarak, Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. 

Festival Tertip Komitesi Başkanı ve Ayvalık Sanat Derneği Başkanı Sadi Mastar, burada yaptığı konuşmada, tiyatro ile seyircisini Ayvalık'ta buluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Mastar, şunları kaydetti:

"Bu yılki festivalimizde bu akşam, Bornova Eğitim Sen Tiyatro Topluluğu festivalin ilk oyununu sergileyecek. Bu kapsamda, Ödemiş, İstanbul , Manisa gibi birçok kentten gelen tiyatro toplulukları oyunlarını sergileyecekler, 4 gün sürecek olan festivalin final gecesinde ise 'Akıl Defteri' adını taşıyan oyunlarıyla İzmir Devlet Tiyatrosu yapacak. Ankara 'dan temaşa sanatçıları var. Ünlü tiyatro oyuncularıyla söyleşilerimiz olacak. Kısacası oldukça içi dolu bir festival hazırladık bu yıl. Halkımızın ve tiyatro severlerin uzun hazırlık sürecinin ardından bugün başlayan festivalimize katılıp, oyunları izlemesini arzu ediyoruz."

Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Yaşar Akçay da festivali Ayvalık Sanat Derneği ile Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği tarafından ortaklaşa hazırlandığını hatırlatarak, "Böylesi kapsamlı ve son derece verimli olacağına inandığımız festivalimizi illaki Ayvalık halkının ve esnafının desteklemesi gerekiyor" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki açılış serenomisinde, mim, sokak tiyatrosu, halk oyunları, müzik, canlı heykel performansları, halktan büyük ilgi gördü.