8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
- Manyas Kaymakamı Gencer, kadınlarla kahvaltıda bir araya geldi

BALIKESİR (AA) - Manyas Kaymakamı İbrahim Gencer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlarla kahvaltıda buluştu.

Soğuksu Göleti Parkı'nda düzenlenen kahvaltıya Manyas Belediye Başkanı Tancan ve eşi Işıl Barçin, Manyas Kaymakamı Gencer ile eşi Ayfer Gencer, ilçedeki bir grup ev hanımıyla kahvaltı yaptı.

Ayfer Gencer, günün anlam ve önemine değinerek en büyük isteğinin kadına yönelik şiddetin bitmesi olduğunu söyledi. Kadınların kendini daha özgür ve sosyal yaşamda daha aktif hissedebileceği ortamların olması gerektiğine dikkat çeken Gencer, şunları kaydetti:

"Biz bugünün kadına şiddetin son bulduğu bir gün olmasını diliyoruz. Manyaslı bayanlar olarak bir arada olmanın mutluluğunu birlikte paylaşıyoruz, amaç beraber olmak, güzellikleri beraberce paylaşmaktır. Bizi kırmayıp kahvaltımıza katılan tüm bayanlarımıza teşekkür ediyorum."

Ayrıca Başkan Tancan Barçin, kahvaltıya katılan tüm bayanlara kadınlar gününü kutlayarak birer adet karanfil sundu.

- Ayvalık'ta kadınlara özel "Kültür Turları"

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 101. yılı nedeniyle ilçedeki kadınlar için "Kültür Turları" düzenledi.

Gençer, bugün 115 Ayvalıklı kadının tur kapsamında Çanakkale'ye gönderildiğini ve bu turların 3 ay buyunca devam edeceğini belirtti. Çanakkale Zaferi'nde kadınlarında cephedeki askerlere yardım götürdüğünü ifade eden Gençer, savaşın kazanılmasında kadınlarında büyük rol üstlendiğini söyledi.

Gençer, ilerleyen zamanlarda Bursa, İstanbul ve Konya gibi illere de buna benzer geziler düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

- Bandırma Belediye Başkanı Mirza, bayan personele çiçek dağıttı

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla belediyede görevli tüm bayan personele kırmızı karanfil dağıttı. Aynı zamanda bir süre bayan personellerle sohbet eden Mirza, şunları kaydetti:

"Kadınlarımız, kendine yüklenen birçok işi emekle, sevgiyle yerine getirerek çalışma hayatında da aktif olarak yer almaktadır. Her alanında emeğin en güzelini ortaya koyan kadınlarımız, ne yazık ki günümüzde hala şiddete maruz kalmaktadır. Şiddetin her türlüsüne karşı olmakla birlikte özellikle kadınlarımıza karşı uygulanan şiddeti kabul etmek mümkün değildir. Şiddet gören, öldürülen, okulda olması gerekirken çocuk yaşta anne olmaya zorlanan kızlarımızın sorunları ne acıdır ki ülkemizin en vahim tablolarından birini oluşturmaktadır. Kadınlarımıza karşı uygulanan şiddeti kabul etmek ne şimdi ne başka zaman asla mümkün olmayacaktır."