89 yaşındaki donör organlarıyla 3 kişiye hayat verecek

89 yaşındaki donör organlarıyla 3 kişiye hayat verecek
89 yaşındaki donör organlarıyla 3 kişiye hayat verecek
- Balıkesir'de beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen E.T'nin böbrekleri ile karaciğeri organ bekleyen 3 hastaya nakledilecek - Balıkesir Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinasyon Birimi görevlilerinden hemşire Ekinci: "Hasta şimdiye kadar hastanedeki en yaşlı donör"

BALIKESİR (AA)- Balıkesir'de, beyin ölümü gerçekleşen 89 yaşındaki kadın , organlarıyla 3 hastayı hayata bağlayacak.

Edremit'te beyin kanaması sonucu Balıkesir Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alınan E.T'nin beyin ölümü gerçekleşti. 

Hastanenin Organ Nakil Koordinasyon Birimi görevlilerinden hemşire Emine Ekinci, E.T'nin ailesiyle organlarını bağışlamaları konusunda görüştü. Hastanın adının açıklanmasını istemeyen ailenin izninin ardından, E.T'nin böbrekleri ile karaciğeri Acıbadem Bursa Hastanesinden gelen ekipler tarafından operasyonla alındı.

Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, E.T'nin beyin kanamasına bağlı düşme sonucu hastaneye yatırıldığını ifade ederek, "Hasta şimdiye kadar hastanedeki en yaşlı donör. Beyin ölümünün ardından ailesiyle görüştük. Organ nakli konusunda onay aldıktan sonra harekete geçtik. 2 böbrek ve karaciğeri nakil olacak düzeyde. 3 kişiye hayat verecek" dedi.

Acıbadem Bursa Organ Nakil Koordinatörü Dr. Salih Gülden ise alınan organların başarılı şekilde uygun hastalara nakledileceğini belirtti, hayatını kaybeden E.T'nin ailesine başsağlığı diledi.