ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Hunter Ayvalık'ta

ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Hunter Ayvalık'ta
ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Hunter Ayvalık'ta
- Ayışığı Manastırı'nı ziyaret eden Hunter, İlçe Kaymakamı Nazlı ve Belediye Başkanı Gençer'le görüştü

BALIKESİR (AA) - ABD  İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter, Balıkesir'in Ayvalık ilçesini ziyaret etti.

Hunter, dün akşam geldiği Ayvalık'ta  bugün Ayışığı Manastırı'nı gezdi. Hunter, daha sonra İlçe Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer'le makamlarında görüştü.

Gençer, ziyarette, Ayvalık'ın kaçaklarla ilgili büyük sorun yaşadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kaçak problemi, buranın çözeceği bir sorun değil. Bizim burada yapabileceğimiz o insanları yaşatabilmek. Dün mesela bot battı, zor kurtuldu birçok kaçak. Mülteci sorunu çok büyük bir sorun, trajedi. Çok zor durumdalar. Bu, Türk ve Yunanlıların çözeceği bir sorun değil, bunu dünya halletmeli. Çok büyük bir acı var. Türkiye 'de 2 milyonun üzerinde mülteci var ama biz bunu 4 milyon olarak düşünüyoruz. Yapacakları bir şey yok insanların. Savaşın durması lazım. Onlar da buraya gelmek istemez. Bu şartlarda göç yapmak istemezler ama bu trajediyi dünyanın durdurması lazım."

Bu yorumlara sessiz kalan Hunter, gazetecilerin terör saldırıları ve erken seçime yönelik sorularını "Politik soru almıyorum" diyerek, cevapsız bıraktı.

 Ziyaretin ardından Gençer ve Hunter, Orhan Peker Sanat Galerisi'ndeki ressam Mehmet Emin Erdoğdu'nun "Zeytin ağacından kadınlar" adlı resim sergisini gezdi.

Gençer, ABD'li konuğa sızma zeytinyağı ve ressam Erdoğdu'nun zeytin ağacı tablosundan hediye etti.