Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin dava

Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin dava
Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin dava
- Hatay'daki Gezi Parkı odaklı eylemlerde Abdullah Cömert'in hayatını kaybetmesine ilişkin dava, Balıkesir'de görülüyor - Duruşmaya, Cömert'in annesi ve kardeşi ile Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan'ın anneleri de katılıyor

BALIKESİR (AA) - Gezi Parkı odaklı eylemlerde, Hatay'da 2013 yılının Haziran ayında Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin Balıkesir'de görülen davanın duruşması başladı.

Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma için adliyenin bahçesi ve çevresi ile duruşma salonunun bulunduğu katta geniş güvenlik önlemi alındı.

Daha sonra, Abdullah Cömert'in annesi Hatice ve kardeşi Adnan Cömert, Eskişehir'deki olaylarda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz,  İstanbul 'da yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ile 10'dan fazla avukat, duruşma salonuna girdi. Bir grup ise binanın bahçesinde bekliyor.

Salonda avukatlar, izleyiciler ve basın mensuplarına, cep telefonlarını kullanmamaları konusunda uyarılar yapıldı.

Davaya müdahil olan kişiler ile avukatların kimlik bilgileri okunduktan sonra duruşmaya başlandı.

Hatay'ın Antakya ilçesinde 2 Haziran 2013'teki Gezi Parkı odaklı protestolar sırasında, biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili açılan davanın, güvenlik gerekçesiyle Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilmişti. Davada, sanık polis memuru Ahmet Kuş, tutuksuz yargılanıyor.