Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin dava

Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin dava
Abdullah Cömert'in ölümüne ilişkin dava
- Hatay'daki olaya ilişkin Balıkesir'de görülen davanın duruşmasına tutuksuz yargılanan polis memuru, Mersin'den sesli ve görüntülü bilişim sistemiyle katıldı - Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi

BALIKESİR (AA) - Hatay'daki Gezi Parkı odaklı eylemlerde Abdullah Cömert'in hayatını kaybetmesine ilişkin, tutuksuz sanık polis memuru Ahmet Kuş'un yargılanmasına Balıkesir'de devam edildi.

Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, maktulün annesi Hatice ve kardeşi Adnan Cömert, Eskişehir'deki olaylarda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz,  İstanbul 'da yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ile 10'dan fazla avukat hazır bulundu. Sanık Ahmet Kuş ise Mersin'den sesli ve görüntülü bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Tanıkların ifadeleri okunduktan sonra olay anına ait mobil elektronik sistem entegrasyonu (MOBESE) kameralarının kaydettiği görüntüler izlendi.

Cömert'in yakınları, Kuş'un tutuklu yargılanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Kuş'un tutuklanması talebini reddederek, bazı tanıkların dinlenilmesi ve dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 9 Ekim'e erteledi.

- Avukat ve annenin adliye çıkışındaki açıklamaları

Cömert'in yakınlarının avukatı Garip Erhan Miner, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, karar çıkacağı beklentisiyle Hatay'dan geldiklerini ancak bunun gerçekleşmediğini anlattı.

Davanın, kendilerinin istediği gibi ilerlemediğini belirten Miner, "Dosyaya sıradan bir dava gibi bakılıyor. Hiçbir talebimiz kabul edilmiyor. Katilin kim olduğu belliyken, kendisi beyaz akrep aracı içinde görev aldığını ve olaya konu gaz fişeğini attığını beyan etmesine, Abdullah kardeşimizin gaz fişeğinden dolayı öldürüldüğü hastane raporlarınca kesin olmasına rağmen hala sanık tutuklanmamaktadır. Sanık, Mersin Adliyesinde takım elbisesini giymiş, tutuklanmayacağı kesin gibi, bir polis memuru bile başında durmuyor" diye konuştu.

Anne Hatice Cömert de olayın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen sonuç alınamamasına anlam veremediğini söyledi.

Sanığın tutuklu yargılanması gerektiğini savunan Cömert, "Adalet istiyoruz. 'Abdocan' o kadar ucuz değil, sahipsiz değil. Bu duruşmanın peşini ölene kadar bırakmayacağım, sonuna kadar mücadele edeceğim" ifadesini kullandı.

Hatay'ın Antakya ilçesinde 2 Haziran 2013'teki Gezi Parkı odaklı protestolar sırasında, biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili davanın,  güvenlik gerekçesiyle Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine karar verilmişti.