Altıeylül ile Bosna Hersek'in Maglaj belediyeleri arasında "kardeşlik protokolü"

Altıeylül ile Bosna Hersek'in Maglaj belediyeleri arasında "kardeşlik protokolü"
Altıeylül ile Bosna Hersek'in Maglaj belediyeleri arasında "kardeşlik protokolü"
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in merkez ilçesi Altıeylül Belediyesi ile Bosna Hersek'in Maglaj Belediyesi arasında "kardeş şehir protokolü"...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in merkez ilçesi Altıeylül Belediyesi ile Bosna Hersek'in Maglaj Belediyesi arasında "kardeş şehir protokolü" imzalandı.

Kentte bir otelin toplantı salonundaki törene, iki kenti temsilen belediye başkan ve yardımcıları katıldı.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, törende yaptığı konuşmada, Bosna Hersek ile Türkiye 'nin iki dost ülke olduğunu söyledi.

Daha önce Maglaj'ı gezdiklerini ve incelemelerde bulunduklarını dile getiren Kafaoğlu, şunları kaydetti:

"Bosna Hersek bir iç savaştan çıktı. Ülke daha yeni yeni toparlanıyor. Bosna Hersek bize Osmanlı'nın bir mirası. Oraya sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Maglaj kenti ile Balıkesir'in ortak özelliği ise hem bizde hem de orada üretim yapan Kastamonu Entegre Tesisleri. Bu tesislerde her iki kentte yaklaşık biner işçi çalışıyor. Bizlerin Bosna Hersek ile ilişkilerini geliştirmek için oraya yatırımlarımızı artırmamız hatta okullar kurmamız gerekiyor. Avrupa 'da Müslüman bir ülke Bosna Hersek. Oraya sahip çıkmalıyız."

Maglaj Belediye Başkanı Mehmed Mustabasic ise şöyle konuştu:

"Maglaj'da kurulu Türk firması, ağaç ve kağıt üretimi yapıyor. Fabrikada yaklaşık bin işçi çalışıyor. Bu fabrika 5 kıtaya ihracat yapıyor. Birçok ülkenin kağıt ihtiyacı 25 bin nüfuslu Maglaj'dan karşılanıyor. Ekonomimiz, iç savaş döneminde yüzde 100 çöküntüye uğradı. Ekonomimizi kurtarmak için bu tür yatırımlar çok önemli. Bu konuda Türkiye bize önemli ölçüde destek oluyor. Bunun için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çok teşekkür ediyoruz."

Tören, Kafaoğlu ve Mustabasic'in kardeş şehir protokolünü imzalamasıyla sona erdi.