Altıeylül'de ihtiyaç sahiplerine yardımda "Alkart" dönemi

Altıeylül'de ihtiyaç sahiplerine yardımda "Alkart" dönemi
Altıeylül'de ihtiyaç sahiplerine yardımda "Alkart" dönemi
- Altıeylül Belediyesi, hayata geçirdiği projeyle, yoksul ailelere, her ay belirli miktarda paranın yükleneceği "Alkart"lardan verecek - Aileler, evlerinin zorunlu gıda ihtiyaçlarını kurulacak marketten bu kartlarla alacak

BALIKESİR (AA) - Merkez Altıeylül Belediyesi, hayata geçirdiği projeyle, yoksul ailelere, her ay belirli miktarda paranın yükleneceği ve kurulacak marketten gıda alışverişinin yapılabileceği "Alkart"lardan dağıtacak.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, katılımcı, sosyal , kültür, çevreye duyarlı ve hizmet belediyeciliği yaptıklarını söyledi.

Sosyal belediyecilik çerçevesinde Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde 4 katlı bir binada Altıeylül Geliştirme Merkezi (ALGEM) kurduklarını ifade eden Kafaoğlu, vatandaşların adeta ikinci evi gibi olacak bu merkezde birçok sosyal aktiviteye katılabileceğini anlattı.

Meslek edinme kursları düzenleyecekleri merkezde seminerler yapılacağını dile getiren Kafaoğlu, şöyle konuştu:

"Buraya çocuğuyla gelen aileler için bir katını kreş yaptık. Çocukları kreşe bırakacaklar, kendileri de meslek edinme kursuna devam edecek. Bu sayede ekonomiye katkı sağlayacak hale gelecekler. Burada bir de sosyal market kuracağız. Altıeylül, 172 bin nüfusa sahip bir ilçe. İlçemizin sosyal haritasını çıkartıyoruz. Sosyologlar, psikologlar, eğitim uzmanları ile bize müracaat eden ve edemeyen aileleri tarıyoruz. Değişik kuruluşlardan yardım alanlar var ancak hiç destek göremeyenler de. Biz bize ulaşamayanı bulmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmaların sonuna gelmiş durumdayız. Binamız da yüzde 99 tamamlandı. Önümüzdeki günlerde açılışını gerçekleştireceğiz."

Kafaoğlu, tespit ettikleri yoksul ailelere "Alkart" vereceklerini ifade ederek, "Biz yoksulları, durumlarına göre 3 kategoriye ayırdık. Kategoriye göre kartlarına her ay belirli miktarlarda para yatacak. Aileler, sosyal markete gelip evlerinin gıda ihtiyaçlarını bu kartla alacak. Vatandaşın belediyenin sıcak dokunuşunu hissetmesi lazım. Vatandaşlarımızı kucaklamamız lazım" dedi.

Bakıma muhtaç yaşlılara da hizmet sunacaklarını belirten Kafaoğlu, "Yaşlı çiftlerimiz, evlerinde, berbere gidemiyor, tıraş olamıyor, evini temizleyemiyor, bazen banyosunu bile yapamıyor. Bu tür yaşlı çiftlerimizi, ALGEM'de birkaç gün misafir edeceğiz. Bu süre zarfında kuaför ve temizlik ihtiyaçları karşılanacak. Onların konaklaması için geçici bir daire tahsis ettik. Dayalı döşeli her şeyi hazır. Onları burada misafir ederek, evlerini temizleyip bakımlarını yapacağız. Boyası badanası yapılacak. Biz gelirken kimsesizlerin kimsesi olmaya geldik" diye konuştu.