Ameliyat ve doğum ücretleri bir ayda yüzde 31 arttı

Ameliyat ve doğum ücretleri bir ayda yüzde 31 arttı
Ameliyat ve doğum ücretleri bir ayda yüzde 31 arttı
- Yıllık enflasyonu ülke ortalamasının üzerinde yüzde 8,12 olan Balıkesir-Çanakkale bölgesinde aylık en fazla artış gösteren ilk üçte karnabahar, ameliyat ve normal doğum ücretleri yer aldı

BALIKESİR (AA) - Yıllık enflasyonu  ülke ortalamasının üzerinde yüzde 8,12 olan Balıkesir- Çanakkale bölgesinde aylık en fazla artış gösterenlerden olan ameliyat ve normal doğum ücretleri yaklaşık yüzde 31 oranında yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Balıkesir Bölge Müdürü Metin Öcal, yaptığı açıklamada, TÜİK verilerine göre, mart ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarının yüzde 8,7, yurt içi üretici fiyatlarının yüzde 8,03 arttığını anımsattı.

Ülkede mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,61 olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışının Balıkesir ve Çanakkale (TR 22) istatistiki bölgesinde yüzde 8,12 şeklinde gerçekleştiğini dile getiren Öcal, TR 22 bölgesinde aylık artışın ise yüzde 1,15 olduğunu söyledi.

Balıkesir ve Çanakkale'de aylık en fazla artışın yüzde 6,11 ile sağlık grubunda gerçekleştiğini ifade eden Öcal, bölgenin aylık zam şampiyonu olarak ilk sırada yüzde 34,22 ile karnabaharın geldiğini bildirdi.

Bu ürünü yüzde 31,91 ile ameliyat ve yüzde 31,14 ile normal doğum ücretlerinin izlediğini belirten Öcal, aylık fiyatı en fazla düşen ürünün de yüzde 16,58 ile kabak olduğunu kaydetti.

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Balıkesir

  ,

  Çanakkale

  ,

  zam

  ,

  TÜİK

  ,

  ülke