Arapların 20 bin gayrimenkul alacağı beklentisi

Arapların 20 bin gayrimenkul alacağı beklentisi
Arapların 20 bin gayrimenkul alacağı beklentisi
- Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Tokbaş: - "Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu'nun yaptığı araştırma ve tahminlere göre Arap yatırımcıların bu yıl Türkiye'de 20 bin gayrimenkul almasını bekliyoruz" - "Bu yatırımlarla Türkiye'ye 6 milyar dolar sıcak para girişi olacağını tahmin ediyoruz" - "Arap yatırımcılar en çok İstanbul ve Bursa'da yatırım yapıyorlar ve yapacaklar"

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı avukat Hakan Tokbaş, enstitü bünyesinde kurdukları Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu'nun yaptığı araştırma ve tahminlere göre Arap yatırımcıların bu yıl Türkiye 'de 20 bin gayrimenkul almasını beklediklerini belirterek, Araplara satın alımlarda sorun yaşamaması için destek olacaklarını söyledi.

Tokbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arap yatırımcıların, gayrimenkul alımlarında yaşadığı sorunlar ve mağduriyetlerini gidermek, onların huzur ve güvenli yatırım yapabilmelerini sağlamak adına destek olmak amacıyla kısa süre önce Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu kurduklarını söyledi.

Bazı kötü niyetli inşaat şirketlerin, Türkiye'de konut yatırımına sıcak bakan Arap gayrimenkul yatırımcıların mağduriyetine yol açabildiğini ifade eden Tokbaş, özellikle bu yıl daha fazla yatırım olacağı beklentisinin, bu sorunları artırabileceğini dile getirdi.

Tokbaş, komisyonun, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Arapların haklarını korumak ve Türkiye'deki güvenilir dostları olmak için herhangi bir çıkar gözetmeksizin faaliyet göstermek ve hizmet etmek amacıyla kurulduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Geçen yıl Arap yatırımcıların Türkiye'den yaklaşık 5 bin konut, yaklaşık 3 bin 500 arsa aldığını tahmin ediyoruz. Arap yatırımcılar en çok İstanbul ve Bursa'da yatırım yapıyorlar ve yapacaklar. Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu'nun yaptığı araştırma ve tahminlere göre Arap yatırımcıların bu yıl Türkiye'de 20 bin gayrimenkul almasını bekliyoruz. Bu satın almalar konut ve arsa niteliğinde olacak. 2015, Türkiye'den konut alacak Arap yatırımcıların senesi olacak. Bu yatırımlarla Türkiye'ye 6 milyar dolar sıcak para girişi olacağını tahmin ediyoruz. İnşaat sektörünün ve siyasi iradenin bu yatırımları destekleyici ve kolaylaştırıcı çözüm ve tedbirleri bir an evvel alması gerekmektedir."

Tokbaş, Türkiye açısından böylesine önemli bir ekonomik konuda Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu olarak Araplara desteğe hazır olduklarını belirterek, "Yatırımcılar, her türlü hukuki konuda bize başvurabilirler. Alanında uzman arkadaşlarımız ve bizler, Arapların güvenli yatırım yapması için gereken her türlü desteği vereceğiz" dedi.