Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin 92. yıl dönümü

Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin 92. yıl dönümü
Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin 92. yıl dönümü
BALIKESİR (AA) - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin 92. yıl dönümü törenle kutlandı.Tarihi Gar önünde başlayan...

BALIKESİR (AA) - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün Balıkesir'e gelişinin 92. yıl dönümü törenle kutlandı.

Tarihi Gar önünde başlayan kutlamalarda temsili olarak Atatürk'ün trenle Balıkesir'e gelişi canlandırıldı. Trenden inen gazi, tepsi üzerindeki Türk bayrağını üç kez öpüp alınına koyduktan sonra Vali Mustafa Yaman'a teslim etti. Aynı şekilde bayrağı üç kez öpüp alnına koyan Yaman, ardından gazilerle selamlaştı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, törende yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kuvayı Milliye ateşinin yakıldığı ve ilk silahlı direnişin başladığı Balıkesir'i özelikle ziyaret etmek istemiştir. Ata'nın Balıkesir'e geliş nedeni o dönemki konular hakkında halkla istişarede bulunmak, iç ve dış gelişmeler hakkında açıklamalar yapmak, yeni kurulmakta olan devletin temel politikalarını doğrudan vatandaşlarla yüz yüze konuşmaktı. Balıkesir, Mustafa Kemal Paşa'yı onun şan ve şöhretine uygun bir şekilde karşılayıp bağrına basmıştır. Bir sonraki gün Atatürk, Zağnos Paşa Camii'nde vatandaşlara hitap etmiştir."

Gar önündeki tören, Karesi Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisiyle sona erdi.

- Ata'ya Saygı Yürüyüşü

Törenin ardından Gar önünden başlayan "Ata'ya Saygı Yürüyüşü", Vasıf Çınar Caddesi'ni takiben Atatürk Anıtı önünde tamamlandı.

Anıta, Uğur tarafından çelenk bırakıldı. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törenlere, Garnizon ve Okullar Komutanı Tuğgeneral Lokman Ali Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Emniyet Müdürü Feridun Boz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Bu arada, törenlere katılan ve Atatürk'e benzerliğiyle tanınan Göksel Kaya, vatandaşlardan ilgi gördü.