Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılar

Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılar
Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılar
- Midilli Adası'na gitmeye çalışırken yakalanan yaklaşık 300 yabancı uyruklu, Ayvalık'ta otobüs terminalinde bekliyor - Sığınmacılar, Avrupa'ya ulaşmak için önce karayoluyla İstanbul'a, daha sonra Edirne'ye gitmeyi hedefliyor

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki otobüs terminalinde bekleyen yaklaşık 300 yabancı uyruklu, aylar önce çıktıkları "umut yolculuğu"na devam ederek  Avrupa 'ya ulaşmak istiyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu yabancı uyruklular, ülkelerindeki savaştan kaçıp daha rahat yaşam için yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek isterken Ege Denizi'nde sahil  güvenlik ekiplerince yakalanıyor.

Çoğunluğu Suriyeli olmak üzere İran, Irak, Afganistan uyruklulardan oluşan grup, Avrupa'ya ulaşmak için önce karayoluyla İstanbul 'a, daha sonra ise Edirne'ye gitmeyi hedefliyor.

Polis ekiplerince otobüs terminaline getirilen yabancı uyruklulara, burada çalışanların yanı sıra vatandaşlar yardımda bulunuyor.

Türkiye 'de "sığınmacı" belgesine sahip kişiler, polis eşliğinde aldıkları biletlerle İstanbul'a gönderilirken, bu belgeye sahip olmayanlar da sınır dışı işlemleri için terminalde bekliyor.

Afgan uyruklu bir genç kız, ülkesinde birçok terör örgütünün faaliyet gösterdiğini, pek çok yakınını bu nedenle kaybettiğini söyledi.

Bir başka Afgan da Türkiye'ye Irak üzerinden gelirken iki yaşındaki çocuğunun öldüğünü ancak yaşayabilmek için ailesiyle bu yolculuğu sürdürdüklerini belirtti.

Suriyeli bir sığınmacı ise Avrupa'ya ulaşabilmek için organizatörlere kişi başı 2 bin-4 bin lira ödediklerini anlattı. Ege Denizi'nde Yunanistan sahil güvenlik ekiplerinin insani olmayan davranışlarda bulunarak kendilerini Türk karasularına yönlendirdiğini savunan Suriyeli, daha sonra Ayvalık'a getirildiklerini ifade etti.