Avşa turizm sezonuna hazır

Avşa turizm sezonuna hazır
Avşa turizm sezonuna hazır
- Deniz turizminin önemli merkezlerinden Avşa Adası'nın kış aylarında 2 bin 300 dolayında olan nüfusu, yaz mevsimlerinde yaklaşık 40 kat artarak 90 binlere ulaşıyor - Yıllardır artan yoğunluk nedeniyle çöp ve kanalizasyon sorununun yaşandığı adada sezon öncesi altyapı ve temizlik probleminin çözümü için yatırımlar yapıldı - Marmara Belediye Başkanı Aksoy: - "Marmara Denizi'nin ortasında, şehir gürültüsünden uzak, sakin bir tatil isteyenleri Avşa'ya bekliyoruz"

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Marmara Denizi'nin turizm merkezlerinden Balıkesir'in Marmara ilçesi sınırları içindeki Avşa Adası'nın kış ve sonbahar aylarında 2 bin 300 olan nüfusu, yaz döneminde yaklaşık 40 kat artışla 90 binin üzerine çıkıyor.

Her yıl yoğun bir tatilci kalabalığın ağırlandığı Avşa'daki tesislerde, ilk ve orta dereceli okulların yaz tatiline girmesiyle başlayacak sezon için hazırlıklar tamamlandı.

Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir'in ada ilçesi olan Marmara'ya, Avşa ve Ekinlik adalarının da bağlı olduğunu hatırlattı.

Daha önce belde olan Avşa'nın, Balıkesir'in büyükşehir statüsüne alınmasıyla Marmara'nın bir mahallesi haline dönüştürüldüğünü belirten Aksoy, "Marmara Adası'na bağlı iki ada mahallemiz Avşa ve Ekinlik, turizm sezonlarını dolu geçiriyor. Önceden Avşa bizim kontrolümüzde değildi. Mahalle olunca bütün hizmetleri biz götürmeye başladık" dedi.

Marmara, Avşa ve Ekinlik adalarının kış nüfusunun 9 bin 456 olduğunu dile getiren Aksoy, yazları ise 150 binlere ulaştığını anlattı.

Aksoy, şöyle konuştu:

"Avşa Adası'nın kış ve sonbahar aylarında 2 bin 300 civarında olan nüfusu ise yaz turizmi sezonunda 90 bini geçiyor. Yaklaşık 40 katlık bir artış söz konusu. Bu noktada belediye imkanları yıllardır yetersiz kalmış. En büyük sıkıntımız, devletin bizi nüfusu baz alarak değerlendirmesi. Bizi 5 binlik dilimde değerlendirip  para gönderiyorlar. Avşa'nın turizmle ilgili en büyük sorunu temizlik. Önce bu sorunu aşmak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle çöp araçlarını yeniledik. 7 çöp aracı aldık ve adanın genelinde çalıştırıyoruz. Bize gelen para az ancak burada Büyükşehir Belediyesi devreye giriyor, bize kolaylık sağlıyor, büyük destek veriyor."

- Adanın kanalizasyonu 30 milyon liraya yenilenecek

Avşa'nın 2-3 bin kişilik nüfusa göre planlanmış kanalizasyonun, yazları ihtiyaca yeterli gelmediğini vurgulayan Aksoy, büyük sorunlara yol açan bu hatları 4 ayda temizlediklerini bildirdi.

Aksoy, Avşa için kalıcı çözümler gerektiğine değinerek, kanalizasyon sisteminin mutlaka yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Adadaki altyapı yatırımlarını hızlandırdıklarını söyleyen Aksoy, "Kanalizasyon sisteminin yenilenmesi yatırım kapsamına alındı. Yaklaşık 30 milyon liralık yatırımla kanalizasyon sistemi yenilenecek. Altyapıyı bitirince üstyapıda turizm merkezine yakışır yatırımlara ağırlık vereceğiz" ifadesini kullandı.

Yaz turizmi sezonuna hazır olduklarını anlatan Aksoy, bu yaz Avşa'yı tercih edeceklerin rahat ve huzurlu tatil yapacağını, bunun için Marmara Belediyesinin çalışmalarının bir bölümünü bu adadan yürüteceklerini kaydetti.

Adanın yol ve otoparklarını onardıklarını, mahalle aralarına çocuk parkları inşa ettiklerini, gençler için iki halı saha yaptıklarını ifade eden Aksoy, "90 bin kişinin rahat etmesi için çalışıyoruz. Her bir vatandaşın adadan güler yüzlü ayrılması için çaba harcıyoruz. Çanakkale GESTAŞ'tan sonra Bursa Deniz Otobüsleri de (BUDO) Avşa'ya seferlerine başladı. Marmara Denizi'nin ortasında, şehir gürültüsünden uzak, sakin bir tatil isteyenleri Avşa'ya bekliyoruz" diye konuştu.