Ayakkabının kalite, model ve fiyatını müşteri belirliyor

Ayakkabının kalite, model ve fiyatını müşteri belirliyor
Ayakkabının kalite, model ve fiyatını müşteri belirliyor
- Balıkesir'de bir esnaf, ürettiği ayakkabıların kalite, renk, model ve fiyatını, müşterilerinin istekleri doğrultusunda tespit ediyor - Ayakkabı ustası Kuzcak: "Öncelikle dükkanımıza gelen müşterilerimize hangi kalite, model ve renkte ayakkabı istediklerini soruyoruz. Ayak ölçülerini aldıktan sonra istedikleri kalitenin fiyatını sunuyoruz. Daha sonra onların istediği deriden ayakkabıları yapıyoruz"

BALIKESİR (AA) - SEYHAN KIRICI - Balıkesir'de, önceki yıllarda vefat eden dedesi ve babasından kalma ayakkabıcılık mesleğini sürdüren Faruk Kuzcak (35), müşterilerinin istediği model, kalite, renk ve fiyatta üretim yaparak mütevazı dükkanında ünlü markalarla rekabet etmeye çalışıyor.

Kuzcak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerin, mağaza vitrinlerinde kendilerine sunulan model, renk ve fiyat aralığındaki ayakkabıları tercih etmek zorunda kaldığını söyledi.

Müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için onların istediği model, renk ve fiyat aralığında ayakkabılar ürettiğini belirten Kuzcak, şöyle devam etti:

"Bizi diğer ayakkabı satan mağazalarından ayrı kılan özellik; müşterilerimiz, bizden istediği ürünün rengi, kalitesi, modeli, iç ve taban malzemelerini, kısacası her yerini kendileri belirliyor. Tabii ayakkabıcılıkta belirli kurallar var, o ölçüde yapıyoruz. Öncelikle dükkanımıza gelen müşterilerimize hangi kalite, model ve renkte ayakkabı istediklerini soruyoruz. Ayak ölçülerini aldıktan sonra istedikleri kalitenin fiyatını sunuyoruz. Daha sonra onların istediği deriden ayakkabıları yapıyoruz. Ayakkabılarını 5 ila 10 gün arasında teslim ediyoruz. Fiyatlarımız, 70 liradan başlayıp tüketicinin verebileceği paraya göre yukarı çıkabiliyor."

- Üç nesil ayakkabıcı aile

Kuzcak, ailesinde ayakkabıcılık mesleğini dedesi Mehmet Kuzcak'ın, babası İbrahim Kuzcak ile başlattığı bilgisini verdi.

Dedesinin 1988'de, babasının da 2007'de vefat ettiğini bildiren Kuzcak, "Balıkesir Üniversitesinde inşaat teknikerliği eğitimi aldım ancak aileden gelen ayakkabıcılığı yapmak istediğim için bu mesleği seçtim. Resme yatkınım. Bu alanda bazı yarışmalarda derecelerim var. Çocukluğumda babam, mağazaların vitrinlerinde incelediğimiz bazı modellerin çizimlerini bana yaptırırdı. Okul çıkışlarında dedem ve babamın dükkanına giderdim" diye konuştu.

İş yerine gelen bir kişinin, kendisinden babasının 17 yıl önce yaptığı eskimiş ayakkabıyı gösterip aynısını istediğini belirten Kuzcak, bunu üretmek için çalışmalarına başladığını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Aile

  ,

  Ünlü

  ,

  İnşaat

  ,

  Ayakkabı

  ,

  Okul

  ,

  ,

  vefat

  ,

  hizmet