Ayvalık Dingi Festivali başladı

Ayvalık Dingi Festivali başladı
Ayvalık Dingi Festivali başladı
- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Ayvalık'ta gerçekleştirilen festival, Kapri Plajı'nda yapılıyor

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında organize edilen, çok sayıda ahşap yelkenlinin (dingi) yer aldığı "Dingi Festivali" başladı.

Ayvalık Belediyesi ve Çamlık Yelken Kulübü tarafından Kapri Plajı'nda düzenlenen festivalin başlama işaretini, tekneyle denize açılan Kaymakam Namık Kemal Nazlı verdi.

Nazlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, dingi kayıklarının 101 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, bu ahşap yelkenlilerin Ayvalık bölgesinde turizme ve yelken sporuna büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

Çamlık Yelken Kulübü Başkanı Ahmet Cem Yalçın ise her yaştaki deniz tutkunlarına yeni bir kategoride yelken keyfi yaptırmayı ve bu sporu gençlere sevdirmeyi amaçladıklarını anlattı.

Dingi kayığı alanında Türkiye 'deki ilk yelken kulübü olmayı vizyon edindiklerini aktaran Yalçın, yelkencilik literatürüne geçecek modellere hayat vermeyi ve yeni kategorinin bölgedeki etkinliklerini genişleterek yaymayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Festival, 21 Mayıs'ta sona erecek.