Ayvalık'ta "Ateşin Dansı" gösterisi

Ayvalık'ta "Ateşin Dansı" gösterisi
Ayvalık'ta "Ateşin Dansı" gösterisi
BALIKESİR (AA) - Ayvalık Folklor Araştırma Derneğinin "Ateşin Dansı" gösterisi, yoğun ilgi gördü. Ayvalık Açık Hava Tiyatrosu'nda, şehitler anısını...

BALIKESİR (AA) - Ayvalık Folklor Araştırma Derneğinin "Ateşin Dansı" gösterisi, yoğun ilgi gördü. 

Ayvalık Açık Hava Tiyatrosu'nda, şehitler anısını bir dakikalık saygı duruşunun ardından sahnelenen Huriye Kara yönetimindeki "Ateşin Dansı" gösterisinde 65 dansçı görev aldı. 

İyi ile kötünün mücadelesinin Anadolu 'nun farklı yörelerine ait ezgi ve danslarıyla anlatıldığı 50 dakikalık gösteriyi, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, yönetmen Zafer Par, eski Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer ile çok sayıda vatandaş izledi. 

Gösteri sonunda izleyiciler, sahnedeki dansçıları ayakta alkışladı.

 Ayvalık Folklor Derneği Başkanı Huriye Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl Ege'deki mübadeleyi anlattıkları bir gösteri hazırladıklarını hatırlatarak, bu yıl da öğrencilerinin talebiyle değişiklik yaparak "Ateşin Dansı"nı hazırladıklarını söyledi.

Kara, gösterilerinin modern danstan çok folklorik dans temalarını içerdiğini ifade ederek, "Bu gösterimde folklorik danslarımıza biraz daha modernlik kattık. Figürler tamamen yöreseldir. Biz bu gösterimi sergileyen çocuklarımıza daha çok geleneksel anlamda kendi kültürlerini tanımalarına destek verirken, bizden de onlara güzel bir miras kalsın istiyoruz. Çünkü günümüzde gerçekten kendi kültürlerine sahip çıkan çok az insan kaldı. Bizi bu gece de yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

 

 


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Ege

  ,

  Belediye

  ,

  Modern

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  Gösteri