Ayvalık'ta botları alabora olan göçmenler kurtarıldı

Ayvalık'ta botları alabora olan göçmenler kurtarıldı
Ayvalık'ta botları alabora olan göçmenler kurtarıldı
BALIKESİR (AA) - Edremit Körfezi açıklarında, Yunanistan'a geçmek isterken bindikleri şişme bot alabora olan kaçak göçmenler, Sahil Güvenlik...

BALIKESİR (AA) - Edremit Körfezi açıklarında, Yunanistan 'a geçmek isterken bindikleri şişme bot alabora olan kaçak göçmenler, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Ayvalık ilçesi Edremit Körfezi açıklarında sabaha karşı devriye nöbeti yapan Ayvalık Sahil Güvenlik ekipleri, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek isteyen 3 ayrı şişme bota rastladı.

Şiddetli fırtına nedeniyle botlardan birinin alabora olmasıyla, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu göçmenler, denize düştü.  Suriye ve Afganistan uyruklu oldukları öğrenilen göçmenler, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Kendi arkadaşlarının da yardım ettiği göçmenler,  Ayvalık'ın Cunda Adası'na getirildi.

Kaçak göçmenlere ilçe halkı tarafından bebekler için süt, yetişkin sığınmacılar için ise ekmek ve gıda yardımında bulunuldu.

Yunanistan'a gitmek isteyen 3 ayrı botta 187 kişinin bulunduğu, kaçak göçmenlerin işlemlerinin tamamlanması için Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.