Ayvalık'ta kaçakları taşıyan botun batması

Ayvalık'ta kaçakları taşıyan botun batması
Ayvalık'ta kaçakları taşıyan botun batması
- Kaçakları bölge getirdiği ve yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmeleri için denize açılmalarına imkan sağladığı iddiasıyla yakalanan 7 zanlıdan 5'i tutuklandı

BALIKESİR (AA) - Yunanistan'ın Midilli Adası'na yasa dışı yollardan gitmeye çalışan Suriyelileri taşıyan botun Ayvalık ilçesi açıklarında batması ve biri çocuk 2 kişinin ölümüyle ilgili gözaltına alınan 7 zanlıdan 5'i tutuklandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, soruşturma başlatan jandarma ekipleri, kaçakları bölge getirdiği ve yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmek için denize açılmalarına imkan sağladığı iddiasıyla Fas uyruklu bir kişiyi Ayvalık, Türk ve Suriye uyruklu üçer kişiyi de İzmir'de yakaladı.

Ayvalık'ta işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen zanlılardan Suriye uyruklu 3 kişi ile Türk ve Fas uyruklu birer kişi olmak üzere 5 şüpheli mahkemece tutuklandı. Diğer 2 Türk zanlı ise denetimli serbestlik koşuluyla serbest bırakıldı.

Zanlılarla ele geçirilen 11 bin 500 dolar ve 3 bin avro, adli makamlara teslim edildi.

Midilli Adası'na gitmek isteyen 14 Suriyeli'nin bulunduğu şişme bot, 22 Ekim'de Ege Denizi'ndeki olumsuz hava koşullarının da etkisiyle Sarımsaklı plajı açıklarında batmıştı. Olayda, biri çocuk 2 kişi ölmüş, bir kişi kaybolmuştu.