Ayvalık'ta markasız zeytinyağına geçit verilmeyecek

Ayvalık'ta markasız zeytinyağına geçit verilmeyecek
Ayvalık'ta markasız zeytinyağına geçit verilmeyecek
BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, pazar yerleri başta olmak üzere yol kenarlarında ve muhtelif yerlerde satışa sunulan markasız zeytinyağlarına...

BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde,  pazar yerleri başta olmak üzere yol kenarlarında ve muhtelif yerlerde satışa sunulan markasız zeytinyağlarına karşı mücadele başlatıldı.

Ayvalık Ticaret Odası (ATO) öncülüğünde Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Vergi Dairesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından denetimler yapıldı.

Denetimler hakkında bilgi veren ATO Başkanı İbrahim Kantarcı, şunları kaydetti:

"39 firmamızı denetledik. Bunların içerisinde 10-12 firma, satışa sundukları zeytinyağlarında Ayvalık ismini kullanıyorlar. Ancak bu firmaların odamıza başvurarak 'coğrafi işaret' almadıklarını tespit ettik. Bu firmalara gereken uyarıyı avukatımız aracılığıyla hem sözlü hem de yazılı olarak yaptık. Bugün ya da yarın da konuyla ilgili hazırlayacağımız basın bülteniyle son durumu kamuoyuyla paylaşacağız. Buradaki amacımız, Ayvalık'ta, zeytinyağını üretenler bu iş için çok ciddi bir emek veriyorlar. Coğrafi İşaretin kullanılması için odamız bünyesindeki laboratuvarımıza numuneler getiriyorlar. Ondan sonrada 'Ayvalık' ismini ürettikleri zeytinyağının ambalajında kullanıyorlar. Ama diğerleri bunu yapmayınca ortada haksız rekabet oluşuyor. Hiç laboratuvarımıza gelmeyen ve numune getirmeyen firmalar da coğrafi işaret kullanıyormuş gibi 'Ayvalık' ismini kullanıyorlar."


  ETİKETLER:

  Bugün

  ,

  Pazar

  ,

  Tarım

  ,

  Vergi

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  ,

  firma

  ,

  Karşı