Ayvalık'ta "Parşömene Yolculuk Sergisi"

Ayvalık'ta "Parşömene Yolculuk Sergisi"
Ayvalık'ta "Parşömene Yolculuk Sergisi"
BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, Kaymakamlık, Belediye, Ticaret Odası ve Ziraat Odası tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Zeytin Hasat Günleri...

BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, Kaymakamlık, Belediye, Ticaret Odası ve Ziraat Odası tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Zeytin Hasat Günleri kapsamında "Parşömene Yolculuk" başlıklı sergi açıldı.

Muhip Özyiğit Sanat Galerisi'nde gerçekleşen serginin açılışına, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Gülçin Nazlı, CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, Ayvalık Ticaret Odası yöneticileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Macit Gönlügür'ün hazırladığı sergide yer alan parşömen kağıdı üzerine akrilik ve kök boyalarıyla yapılan eserler katılımcıların ilgisini çekti.

Sergiyle ilgili bilgi veren Gönlügür, MÖ 2400 yıllarında en önemli yazı maddesi olarak papirüsün ortaya çıktığını ve bunun Nil Nehri kıyılarında yetişen, yapraksız üçgen gövdeli kamıştan yapıldığını aktardı. Gönlügür, uzun yıllar kitapların bu yazı maddesi üzerinde yazıldığını anlattı.

Derinin tuvale döndürülmesinin en güzel örneklerinin yer aldığı sergiye parşömen eserleriyle katılan ressam Cansu Sümer ise derinin üzerine resim yapmanın son derece heyecanlı olduğunu belirtti.

Parşömen ile ilk karşılaştığında dokusunun kendisini biraz korkuttuğunu ifade eden Sümer, "Genelde tuval üzerine resim çizmeyi tercih ederim. Parşömen üzerine de yağlı boya çalışması yapılamayacağını duyduğumda biraz ürktüm. Parşömen üzerinde daha çok su bazlı boyalar, guaş ve akrilik boyalarla çalışılabiliyor ama yine çok keyifli ve eğlenceliydi" dedi.