Ayvalık'ta "su gerginliği"

Ayvalık'ta "su gerginliği"
Ayvalık'ta "su gerginliği"
- Bir süredir yaşanan su kesintileri nedeniyle ilçede basın toplantısı düzenleyen BASKİ yöneticilerine vatandaşların tepki göstermesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı

BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde bir süredir yaşanan su kesintileri ve kanalizasyon sorunu nedeniyle BASKİ yöneticileri ve tepki gösteren vatandaşlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Bir lokantada gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, bu yıl ilçenin en önemli iki sorununun susuzluk ve kanalizasyon olarak öne çıktığını söyledi.

İlçedeki alt yapının çok eski olduğunu vurgulayan Gençer, Balıkesir'in en fazla turist ağırlayan bir merkezin bu durumuna üzüldüğünü anlattı.

Ayvalık'ın 6 ayrı noktadan iç denizine kanalizasyon aktığını vurgulayan Gençer, bazı noktalardaki içme suyunun da sağlıksız olduğunu ileri sürdü.

BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram ise geçen yıl Altınova ve Küçükköy'de susuzluk sorunun pek bulunmadığını ancak ilçe merkezinde problem yaşandığını belirterek, şöyle konuştu:

"Biz susuzluk sorununu, Altınova'daki su kaynaklarından yeni bir ana hat çekerek çözümlemeye çalışıyoruz. Ayvalık'a, Altınova'dan 17'şer kilometreden 3 ayrı ana hat ile su getirmeye çalışıyoruz. Ancak bu hatlarda çok ciddi patlaklar oluşuyor. Bunun yanı sıra yeni hastane binasının bulunduğu noktada 3 bin metreküplük su deposu var. Fakat kot farkı nedeniyle bu depoyu yeterince kullanamıyoruz. Bu yüzden de önümüzdeki yıl bu su deposunun hemen yanına 10 bin metreküplük yeni bir depo kurmayı hedefliyoruz."

İller Bankası aracılıyla Dünya Bankası'ndan alınacak uzun vade krediyle Madra Barajı'ndan su alınması yönünde girişimlerinin tamamlandığını ve bankanın da bu projeyi onayladığını ifade eden Bayram, kırsal mahallelerdeki arsenikli su sorununa da çeşmeler kurarak geçici çözümler bulmayı hedeflediklerini bildirdi.

Söz alan vatandaşların susuzluk ve kanalizasyon konusunda yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiği toplantıda kısa süreli gerginlik yaşandı. Vatandaşların tepkileri nedeniyle Bayram'ın "toplantıya el koyuyorum" demesi üzerine Gençer, "Burada ben varken, siz bu toplantıya el koyamazsınız" dedi.

Gençer ve Bayram'ın açıklamalarının ardından sona eren toplantının sonunda bir grup vatandaş, AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp'e tepki gösterdi.