Ayvalık'ta "Türk-Yunan İlişkilerinde Yeni Politikalar, Yeni Yaklaşımlar Paneli"

Ayvalık'ta "Türk-Yunan İlişkilerinde Yeni Politikalar, Yeni Yaklaşımlar Paneli"
Ayvalık'ta "Türk-Yunan İlişkilerinde Yeni Politikalar, Yeni Yaklaşımlar Paneli"
BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, Ege Barış ve İletişim Derneği ile Ege'de Birlikte Var Olma ve Barış Derneği (SİNİPAKSİ) tarafından "Türk-Yunan...

BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, Ege Barış ve İletişim Derneği ile Ege'de Birlikte Var Olma ve Barış Derneği (SİNİPAKSİ) tarafından "Türk-Yunan İlişkilerinde Yeni Politikalar, Yeni Yaklaşımlar" konulu panel yapıldı.

Panelde, Türkiye 'yi Dernek Başkanı Tunç Soyer, Yunanistan'ı ise SİNİPAKSİ Başkanı Stratis Pothas temsil etti.

Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nda, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan ve Belediye Meclisi üyeleri tarafından karşılanan Yunan konuklar, panel öncesi Belediye Başkanı Rahmi Gençer'in konuğu oldu. Sohbet sırasında her iki taraf, Türk-Yunan dostluğuna vurgu yaptı.

Sanat Fabrikası'ndaki panelde ise "Yunanistan'daki son seçimlerden sonra oluşan yeni politika değişikliği çerçevesinde Türk-Yunan ilişkilerinde dostluk ve birliğine yeni bir bakış", "Kabul görebilir ölçülerde turizm, gençlik, kültür, ticaret, spor alanlarında karşılıklı değişim", "Göçmenler ve mülteciler ile ilgili insani yaklaşım çerçevesinde yapılacaklar", "Ege Denizi'ndeki boğulmaları ne oranda engelleyebiliriz?", "Daha etkili iletişim ve ortak eylemler konusunda nasıl daha iyi çabalar sarf edilebilir?", "Her iki ülke vatandaşlarının serbest dolaşım konusundaki karşılaştığı sınırlamalar" başlıklı konular ele alındı.

Gençer, panelde şöyle konuştu:

"Yunanistan'da bir iktidar değişikliği oldu. Öncelikle komşumuz Yunanistan'a bu değişimin hayır getirmesini, işlerin bir an önce düzelmesini ve Türkiye ile olan barış sürecinin daha hızlandırılmasına fayda getirmesini diliyorum. Buradan konuşurken herkesi görebiliyorum ama kimin Yunan, kimin Türk olduğunu ayırt edemiyorum. Bu insanlar, barışı isteyen insanlar. Bu insanlar, günümüzde zor şeyi isteyen insanlar. Günümüzde hakikaten barış maalesef zor olmaya başladı ama bu yürekli insanları kutluyorum, Ayvalık'a geldikleri için teşekkür ediyorum. Barışı bir kez daha bu insanların burada yapacakları konuşmalarla tesis edeceklerine ve buradan yayılacak olan ışıkla barışın geleceğine inancındayım."