Ayvalık'ta yüksek su faturaları turizmcileri olumsuz etkiledi

Ayvalık'ta yüksek su faturaları turizmcileri olumsuz etkiledi
Ayvalık'ta yüksek su faturaları turizmcileri olumsuz etkiledi
- Henüz sezonun başı olmasına rağmen işletmelere gelen yüksek su faturaları nedeniyle ilçedeki otel ve pansiyoncular, çözüm toplantısı yaptı

BALIKESİR (AA) - Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden olan Ayvalık'ta henüz sezonun aşı olmasına rağmen işletmelere gelen yüksek su faturaları turizmcileri olumsuz etkiledi.

Ayvalık Ticaret Odası (ATO) salonunda bir araya gelen turizmciler, Balıkesir Su Kanalizasyon İşleri (BASKİ) yöneticilerinin davet edilmesine karşın katılmadığı toplantıda sorunun çözümü için İl Kültür Turizm Müdürlüğünden yardım istedi.

Ayvalık Otel ve Pansiyoncular Derneği Başkanı Hatice Arga yönetimindeki ve üyeleri, turizm sezonu öncesi başta yüksek su faturaları olmak üzere, altyapı, ulaşım gibi sorunlarını masaya yatırdı.

Toplantıya katılan İl Kültür turizm Müdürü Mustafa Çaltı, kısa bir süre önce Edremit'te gerçekleştirdikleri sezon öncesi kapsamlı turizm toplantısında, Körfez Havaalanı'nın uluslararası seferlere açılması, ilçelere servis hizmeti ve işletmelerin su elektrik indirim taleplerinin rapor halinde ilgili birimlere iletildiğini söyledi.

Bakanlık yardımıyla Küçükköy'ün alt yapı sorununun giderildiğini vurgulayan Çaltı, "Şu anda gündemimizde Ayvalık merkez var. Bunun için de bakanlığımıza 2 milyon maliyetli bir proje sunuldu. Ayvalık'ın alty apı sorununa uzun vadeli çözüm aranıyor. İşletmelere elektrik su indiriminden ise ancak bakanlık belgeli tesisler yararlanabiliyor. Diğer işletmelerin durumu beni aşar. Bir komisyon oluşturup konu hakkında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşüp çözüm isteyebilirsiniz" önerisinde bulundu.