Azerbaycan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Candemir:

Azerbaycan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Candemir:
Azerbaycan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Candemir:
- "Nevruz ve Hıdırıllez Türk bayramıdır."

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu ile Azerbaycan Kültür ve Yardımlaşma Derneği ortak basın açıklaması düzenledi.

Özel bir mekanda açıklamalarda bulunan, Azerbaycan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ayhan Candemir, Anadolu 'da yaşayan Türkler olarak birbirimizin kültürünü çok iyi tanımadığımızı söyledi. Nevruz ile Türk toplumunun kültürel birlikteliğini sağlamak istediklerini dile getiren Candemir, "Nevruz ile Türk dünyasını bir araya getirmek istiyoruz. Bugün burada aslında tarihe tanıklık ediyoruz. Nevruz Bayramı Türkiye 'de ulusal bir bayram olarak kutlanmıyor. Ama biz bunun fitilini ateşliyoruz. Bugün sadece farklı topraklarda yaşadığımız için kültürel erozyon söz konusu. Nevruz ve Hıdırıllez Türk bayramıdır. Bunları Türk bayramı olarak kutlayalım" dedi.

Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven ise, "2005 yılından beri Ayvatlarda Yörük ve Türkmen Şenliği yapmaktayız. Bizim amacımız var olan kültürümüzü, geleneğimizi, örf ve adetlerimizi geleceğe aktarmak. Türk dünyasında Ramazan ve Kurban bayramından sonra en önemli bayram Nevruz bayramı. Nevruz Bayramı bizim bayramımız, Türklerin bayramı. Yörük ve Türkmenler olarak Nevruz bayramını Türk dünyasındaki kardeşlerimizle birlikte Balıkesir'de kutlamak istiyoruz" diye konuştu.